Srp 262017
 

Černé bobule bezinekNa konci léta začínají dozrávat bezinky. Pro každého příznivce přírodní léčby by to měl být signál, že už znovu přišel čas na výrobu dalších domácích léků. Bobule můžeme usušit, vyrobit z nich sirup, víno a nebo také léčivý bezinkový extrakt. A jak poslední jmenované lék účinkuje a na recept, jak si ho lze snadno doma připravit se podíváme na následujících řádcích.

Účinky bezinkového extraktu

Jak dokazují četné archeologické vykopávky, černý bez se v léčitelství užívá přinejmenším už od doby kamenné. Naši pradávní předkové mu připisovali nejen léčivé, ale i magické vlastnosti. Antičtí lékaři ho doporučovali jako diuretikum a také jako velmi dobré léčivo při různých nachlazeních a v situaci, kdy se člověk potřebuje hlavně hodně vypotit. Podle moderních vědeckých výzkumů plody obsahují velké množství antokyanů, které pomáhají chránit oběhovou soustavu, zlepšují trávení a mají mírně anestetické účinky. Léčitelé bezinky často využívají při různých očišťujících kúrách. Extrakt má mírně močopudné působení, doporučuje se při nachlazení a chřipce, zmírňuje horečku, účinkuje proti křečím i migrénám a také přináší úlevu při zácpách. Podává se jedna lžíce dvakrát denně mezi jídly. Protože obsahuje líh, rozhodně není vhodný pro děti. Kojící a těhotné maminky by jeho užívání měly konzultovat s odborníkem a poradit bychom se měli také v situaci, kdy musíme brát nějaké léky.

Recept na extrakt z bezinkových plodů

Bezinkové plody otrháme z větviček, probereme, odstraníme nedozrálé nebo nahnilé ovoce a vše opatrně, ale velmi pečlivě propláchneme. Necháme okapat. Zalijeme lihem v poměru litr tekutiny na jeden kilogram ovoce. Odložíme někam do tepla. Po týdnu svaříme v půl litru vody čtvrt kilogramu cukru. Vzniklý sirup dolijeme k ovoci, jemně promícháme a necháme louhovat další týden. Pak stačí hotový extrakt přecedit, rozlít do vyvařených lahví, zavíčkovat a uskladnit. Někdy můžeme narazit na recepty, ve kterých se plody nechává louhovat mnohem delší dobu. Ale většina přírodních léčitelů to moc nedoporučuje, protože by se do extraktu kromě léčivých látek z bobulí dostalo i výrazně více různých substancí ze semínek, které u některých lidí mohou vyvolávat nevolnost.