Bezpečné opalování s dětmi

Sluneční paprsky jsou pro život a zdravý vývoj organismu naprosto nezbytné. Ale pokud s nimi přeháníme, hrozí nám různé zdravotní problémy, jako jsou úžeh nebo spáleniny kůže, ze kterých se navíc mohou později rozvinout ještě závažnější potíže. Sami se umíme relativně dobře chránit, ale u dětí občas zapomínáme, že jejich pokožka je výrazně citlivější a proto i k opalování bychom měli přistupovat podle trochu přísnějších pravidel.

1. přibližně mezi jedenáctou a šestnáctou hodinou je sluneční záření nejintenzivnější. Proto na procházky s malým dítětem bychom měli vycházet hlavně dopoledne a nebo až po čtvrté. Pokud někam musíme i kolem dvanácté, snažme se chodit spíše ve stínu. Ten sice není úplně bezpečný (každý kdo v létě usnul na pár hodin pod stromem by mohl povyprávět), ale intenzita slunečního záření je výrazně nižší.

2. mazání dětí krémem se silnějšími ochrannými filtry je v dnešní době už naprostá samozřejmost. Ale většina rodičů to dělá jen tehdy, když je nebe bez mráčku a sluníčko silně svítí (někteří dokonce po tubě s „opalovákem“ sahají až na koupališti). Ve skutečnosti bychom měli uv filtr používat i ve chvíli, kdy je mírně zataženo. Zvláště riskantní je pobyt u vody, kdy vše ještě zesiluje odraz paprsků od hladiny. Vyšší riziko spálenin nám i dětem hrozí také na horách.

3. kromě velmi známých krémů s UV filtry se prodává i oblečení s filtrem. Není to nutnost, tisíce generací vyrůstaly bez tohoto zdokonalení, ale rozhodně se nejedná  o úplnou zbytečnost, která jako módní banalitka za pár let zmizí. Zvláště čepička může být hodně užitečná.

4. dovolenou s dětmi raději plánujme až na druhou polovinu prázdnin. To už bude z hlediska slunečních paprsků výrazně „otužilejší“ (opálená kůže je o něco méně citlivá) a my neskončíme polovinu času určeného na odpočinek v hotelovém pokoji se spáleným dítkem.

5. částečně podobné je to i u výprav na koupaliště (nebo k moři). S malým dítětem rozhodně nechoďme od začátku na celý den – a to ani v druhé polovině prázdnin. První výlet k vodě by měl trvat přibližně dvě hodiny a to i kdybychom seděli skoro celou dobu někde ve stínu. Později můžeme čas prodlužovat, ale vždy bychom měli dítě chránit alespoň „třicítkou“ (mažeme ho před cestou na pláž a pak znova každé dvě hodiny), na hlavě by mělo mít čepičku (i ve vodě) a pokud vydrží, tak mu rozhodně neublíží nějaké volnější tričko či košilka. No a samozřejmě nesmíme zapomínat na pravidelný přísun tekutin.