Bramborová krása

Při přírodní péči o pleť nejčastěji se využívá léčivá a kosmetická síla různých bylinek, ovoce a zeleniny. Kopřivu, okurku nebo například banán zná asi každý, ale málokdo tuší, že při výrobě domácích kosmetik můžeme sáhnout i po úplně obyčejné bramboře. Erteple mají velmi slušné hydratační vlastnosti, obsahují vitamín C a obzvlášť vhodné jsou při péči o suchou či podrážděnou kůži.

1. regenerační a vyhlazující pleťová maska ze syrové brambory – oloupeme, omyjeme a na jemném struhadle nastrouháme jednu větší bramboru. Po promíchání rychle naneseme na očištěnou kůži na tváři, krku a dekoltu. Necháme účinkovat dvacet minut, poté masku opláchneme vlažnou vodou. Může pomoci i s kruhy pod očima. Naneseme kašičku na zavřená víčka, přikryjeme je kosmetickými vatičkami a také necháme účinkovat přibližně dvacet minut.

2. regenerační, vyhlazující a změkčující pleťová maska z vařené brambory –  jednu bramboru uvaříme ve slupce, rozmačkáme ji vidličkou, smícháme s jedním žloutkem a několika lžícemi plnotučného mléka (toho přidáme podle potřeby, aby nám vznikla kašička). Všechno ještě ohřejeme ve vodní lázni a teplé nanášíme na očištěnou kůži, kde by směs měla působit dvacet minut. Masku poté opláchneme nejdříve vlažnou a poté ještě studenou vodou. Když ve slupce uvařenou bramboru smícháme s přibližně dvěma lžícemi panenského olivového oleje, získáme tím zpevňující pleťovou masku.

3. bramborový krém – omyjeme a uvaříme ve slupce tři brambory. Oloupeme je a velmi pečlivě rozmačkáme. Pak k nim přidáme jednu lžíci glycerinu, jednu lžíci dobrého slunečnicového oleje. Všechno pořádně promícháme tak, aby výsledný efekt co nejvíce připomínal krém (podle potřeby doléváme trošku vody z vaření brambor). Zjemňuje poničenou a přesušenou kůži na rukou, občas se doporučuje i na různé ekzémy a vyrážky. Pro jednoduché ošetření ho vtíráme do rukou na přibližně čtvrt hodiny a poté krém opláchneme vlažnou vodou. Pokud chceme silnější účinky, naneseme ho před spaním, aby se nesetřel, navlékneme si ještě bavlněné rukavičky. Ráno po opláchnutí kůži ještě ošetříme oblíbeným krémem.

4. šampon na suché a poničené vlasy z bramborového škrobu – do hrnečku dáme škrob, zalijeme ho vodou a pořádně rozkvedláme tak, aby základ šamponu měl hladkou konzistenci bez jakýchkoliv hrudek. Pak za stálého míchání vše ohříváme na malém plameni přibližně dvacet minut. Po uplynutí této doby přilijeme trochu jablečného octa a všechno rozmícháme. Šampon používáme až po vychladnutí.