Pro 112012
 

Bylinky mohou hrát velmi významnou roli při léčení a prevenci různých ledvinových problémů. Níže představíme osm zázračných rostlinek, které pomohou udržet naše ledviny v pořádku a nebo urychlí jejich léčbu v případě závažnějších zdravotních obtíží. Pozor, nemusí být vhodné pro každého, jejich užívání je dobré vždy konzultovat se svým lékařem, který nejdříve musí určit přesnou diagnózu.

Přeslička – působí močopudně (čili zvyšuje vylučování moči, čímž částečně léčí jak ledviny tak i močový měchýř) a navíc pomáhá odstranit z těla různé škodliviny a soli. Připisuje se jí také schopnost roztahování močových cest a rozpouštění ledvinových a močových kamenů. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Používají se jak čaje tak koupele.

Truskavec ptačí (Rdesno) – má močopudné účinky, odstraňuje z těla nadměrné množství solí, chlóru a močoviny. Navíc brzdí krystalizaci minerálů, čímž působí i preventivně a proto je vhodný pro lidi, kterým se ledvinové kameny často vrací. Nejčastěji se užívá krátce povařený odvar.

Mladé březové listí – je  močopudné a tím pomáhá odstranit z těla ionty sodíku, chlór a močovinu. Nedráždí ledviny. Podává se deset minut louhovaný nálev.

Řebříček obecný – uvolňuje močové cesty. Navíc má antibakteriální, protizánětlivé a detoxikační účinky.  Na ledviny přecezený čaj, bývá součástí různých léčivých směsí.

Kopřiva – využít se dá jak kořen tak i listí. Kořen má močopudné a protizánětlivé účinky a také se uvádí, že zvyšuje produkci interferonu v těle, čímž zlepšuje odolnost organismu a pomáhají mu v boji i s virovými infekcemi. Listí působí podobně, navíc má dobré detoxikační účinky. U mladých rostlin se podává krátce vylouhovaný nálev u kořene je častější deset minut vařený odvar.

Brusnice brusinka – velmi často se doporučují plody této rostliny, které mohou být pomocné na začátku infekce močových cest, ale velmi účinné (či přesněji ještě účinnější) jsou i lístečky brusnice. Jsou močopudné a odstraňují z těla ionty sodíku, močovinu, chlór a metabolický odpad. Listí podáváme ve formě nálevů.

Klikva – má protipřilnavé (antiadhezní) účinky. Díky tomu se různé škodlivé bakterie výrazně hůře usazují na stěnách močových cest, které navíc dokáže velmi dobře očišťovat. Navíc se jedná o kvalitní antioxidant. Nejčastěji se jí sušené plody nebo pije ovocná šťáva.

Bramborové slupky – v tradiční lidové medicíně se jim připisuje schopnost rozpouštět ledvinové a močové kameny. Pro zesílení léčivého účinku na ledviny se do přecezeného odvaru ze slupek přidalo rdesno a nechalo přejít varem.