Bylinky na ledviny

Pohled z blízka na přesličku rolní, která patří mezi léčivé bylinky, co pomohou na ledviny - credit Pixabay by Summa

Bylinky mohou hrát velmi významnou roli při léčení a prevenci různých ledvinových problémů. Níže představíme osm zázračných rostlinek, které pomohou udržet naše ledviny v pořádku a nebo urychlí jejich léčbu v případě závažnějších zdravotních obtíží. Pozor, nemusí být vhodné pro každého. Jejich užívání je rozumné vždy konzultovat se svým lékařem, který nejdříve musí určit přesnou diagnózu.

Přeslička – působí močopudně (čili zvyšuje vylučování moči – tím částečně léčí jak ledviny tak i močový měchýř) a navíc pomáhá odstranit z těla různé škodliviny a soli. Připisuje se jí i schopnost roztahování močových cest a rozpouštění ledvinových a močových kamenů. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Používají se hlavně bylinkové čaje a koupele.

Truskavec ptačí (Rdesno) – má močopudné účinky, odstraňuje z těla nadměrné množství solí, chlóru a močoviny. Rdesno také brzdí krystalizaci minerálů, čímž působí i preventivně. I proto je truskavec vhodný pro lidi, kterým se ledvinové kameny často vrací. Nejčastěji se užívá krátce povařený odvar.

Mladé březové listí – je  močopudné a tím pomáhá odstranit z těla ionty sodíku, chlór a močovinu. Nedráždí ledviny. Podává se deset minut louhovaný nálev.

Řebříček obecný – tato bylina pomáhá uvolňovat močové cesty. Navíc má antibakteriální, protizánětlivé a detoxikační účinky.  Na ledviny se pije přecezený čaj. Řebříček  bývá součástí mnoha léčivých směsí bylinek.

Kopřiva – využít se dá jak kořen tak i listí. Kořen má močopudné a protizánětlivé účinky a také se uvádí, že zvyšuje produkci interferonu v těle. Zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu a pomáhá mu v boji i s virovými infekcemi. Listí působí podobně, navíc má silné detoxikační účinky. Z mladých bylinek se podává krátce vylouhovaný nálev, z kořene se připravuje deset minut vařený odvar.

Brusnice brusinka – velmi často se doporučují plody této rostliny. Ty mohou velmi pomoci během prvních dnů infekce močových cest. Velmi účinné (či přesněji podle fytologů ještě účinnější) jsou i lístečky brusnice. Působí močopudně a odstraňují z těla ionty sodíku, močovinu, chlór a metabolický odpad. Listí brusnice podáváme ve formě nálevů.

Klikva – má protipřilnavé (antiadhezní) účinky. Díky tomu se různé škodlivé bakterie výrazně hůře usazují na stěnách močových cest. Tato bylinka je navíc velmi kvalitním antioxidantem. Nejčastěji se jí sušené plody nebo pije ovocná šťáva.

Bramborové slupky – v tradiční lidové medicíně se slupkám připisuje schopnost rozpouštět ledvinové a močové kameny. Pro zesílení léčivého účinku na ledviny se do přecezeného odvaru ze slupek přidávalo rdesno a vše ještě jednou nechalo přejít varem.