Srp 062015
 

Problémy s opuchlými nohami máme nejčastěji v létě, zvláště pokud je parno a nebo celý den musíme stát či chodit. Ve většině případů se nejedná o něco nebezpečného* – je to přirozená reakce lidského těla. Ale to neznamená, že by nateklé nohy byly něco příjemného. Proto je užitečné znát více způsobů, jak si s tímto problémem poradit.

1. pokud musíme neustále stát, pokusme se přitom trochu pohybovat nohami. Vhodné je stoupání na špičky, přešlapování nebo mírné poklesnutí v kolenou.

2. opuchlé nohy řeší i lidé, kteří musí celé dny sedět. V takovém případě je užitečné si chodidla něčím podložit, co nějaký čas jimi zakroužit, stisknout prsty a na chvíli zatnout lýtka. Pokud možno nesedíme nohu přes nohu.

3. problémům s opuchlými nohami lze částečně i předcházet. Vhodné jsou pravidelné masáže chodidel, chůze do schodů a po nerovném terénu či cviky určené pro posílení svalů dolních končetin. Lidé s nadváhou by měli popřemýšlet o tom, jestli by nestálo za to shodit pár kil.

4. během veder nesmíme zapomínat na pitný režim (pozor na kávu nebo alkohol, které organismus dehydrují). Také omezme příjem soli a sacharidů.

5. doma může pomoci také to, když si lehneme na záda, nohy dáme nahoru a v této pozici se pokusíme vydržet alespoň pět minut – deset je lepších, ale bez tréninku s tím má hodně lidí problémy (když ale budeme cvičit tímto způsobem třikrát denně, do týdne bychom tu desetiminutovku měli zvládnout).

6. naplníme si dva lavory vodou, v jednom by měla být hodně teplá (co sneseme) a v druhém co nejstudenější. Do prvního ponoříme nohy na přibližně deset minut a v druhém je pak během půl minutky ochladíme. Zopakujeme ještě jednou, tentokrát by mělo stačit už jen pět minut v teplé.

7. pokud nám nohy otékají i v noci, bylo by užitečné je něčím (například polštářem) podložit, aby se nacházely výše než hlava.

* Pozor, pokud jsme nikdy tímto problémem netrpěli a najednou se u nás z ničeho nic objevil a nebo se nám zdá, že se projevuje mnohem výrazněji, raději navštivme lékaře. Ačkoliv opuchlé nohy převážně jsou, jak již bylo uvedeno, normální reakcí organismu, někdy se jedná i o příznak závažnějšího onemocnění.