Čvn 182014
 

Málokdo je naprosto spokojen se svými vlasy. Buď se lámou, nebo se příliš mastí, nebo se v nich objevuje mnoho lupů, nebo se nám nelíbí jejich lesk či hustota, nebo nám vypadávají a nebo se prostě všechny tyto potíže různě kombinují. Proto vydáváme nehorázné peníze na různé přípravky, které slibují lepší kvalitu naší hřívy. Přitom někdy stačí sáhnout jen po bylinkách, ovoci či zelenině i a efekt je stejný, jako u drahých kosmetik.

Rozmarýn – nejenže se jedná o chutné koření a zdravou bylinku, můžeme ho použít i v případě, že nás trápí příliš mnoho lupů. Zarovnanou lžíci sušené drogy zalijeme skleničkou vroucí vody, necháme několik minut louhovat a po přecezení si touto tekutinou denně oplachujeme vlasy.

Šalvěj – vyhlazuje a posiluje naše vlasy. Hrstku sušené byliny zalijeme sklenicí vody a necháme deset minut louhovat. Poté je přecedíme přes gázu, tu ještě vymačkáme a po umytí hlavy tekutinu používáme na poslední oplach. Jestliže je chceme vyhladit, tak ještě vlhké pořádně rozčešeme a pak rovnou fénem vysušíme.

Kopřiva – vlasy velmi dobře regeneruje a omezuje jejich vypadávání. Bohužel není pro každého, pokud máme světlé vlasy a chceme jejich odstín zachovat, raději se jí vyhýbejme. Na oplachování budeme potřebovat lžičku sušené bylinky na hrneček vroucí vody.

Heřmánek – pomáhá uklidnit podrážděnou kůži na hlavě, zmenšuje pocit svědění a redukuje kožní maz, takže je skvělý pro každého, komu se vlasy příliš mastí. Jen u něj musí být pro změnu opatrní lidé s tmavšími vlasy, protože je zesvětluje a dává jim zlatavý nádech. Na skleničku vroucí vody používáme buď vrchovatou lžíci sušené bylinky nebo dva sáčky čistého heřmánkového čaje.

Černá ředkev – má protizánětlivé účinky a vlasy celkově posiluje. Odšťavníme si přibližně půl skleničky čisté tekutiny, k ní přikápneme pár kapiček ricínového oleje, rozmícháme a vetřeme na několik minut do kůže na hlavě. Necháme účinkovat pár minut, pak si vlasy opláchneme.

Cibule – naše prabáby ji pravidelně používaly pro posílení vlasů a také jí zpomalovaly šedivění. Vymačkaly či nechaly si vykapat z nastrouhané zeleniny trochu cibulové šťávy (nám v tom pomůže zase odšťavňovač), tekutinu vetřely do vlasů, zavinuly si hlavu a nechaly hodinu působit. Kůra není moc voňavá, je nutno si pak vlasy ještě pořádně umýt.

Citron – pokud chceme mít lesklé, měkké vlasy, které se velmi dobře rozčesávají, měli bychom si pravidelně po mytí hlavy je ještě opláchnout sklenkou vody, do které jsme vymačkali jedno ovoce.