Dětská šestá nemoc

Šestá nemoc je infekční virové onemocnění (způsobené viry HHV6 a HHV7), se kterým se dříve nebo později potýká téměř každý rodič. Přichází znenadání a také velmi rychle ustoupí. Ačkoliv projevy této dětské nemoci jsou velmi intenzivní a pro většinu lidí hodně děsivé, v naprosté většině případů onemocnění ustoupí rychle samo.

Šestá nemoc se nejčastěji objevuje mezi šestým až dvacátým čtvrtým měsícem života. Začíná znenadání, mezi první příznaky patří velmi vysoká horečka – nezřídka je to i kolem čtyřiceti stupňů. Vysoké teploty trvají přibližně tři dny, pak rychle klesnou a na těle se objeví červená vyrážka. V některých případech je miminko téměř celé osypané, jindy se jedná jen o pár stroupků. Vše zmizí po dalších přibližně třech dnech a dítě by mělo být zdravé. V některých případech nemoc doprovází malá rýma, zvětšené uzliny, febrilní křeče nebo průjem.

A co bychom měli dělat v případě, že se u našeho potomka šestá nemoc objeví? Zjednodušeně řečeno … nic. Tedy přesněji, ve chvíli, kdy začne vysoká horečka, měli bychom se poradit s pediatrem, který zjistí, o jaké onemocnění se jedná a vyloučí případně nějakou jinou závažnou chorobu nebo nežádoucí komplikaci. Vysoká teplota může být například známkou, že se začínají prořezávat zoubky, nebo že dítě má problémy s močovým měchýřem a samozřejmě také u různých chřipek a nachlazení.

Po konzultaci u dětského lékaře, už jen robátko držíme doma a v případě extrémně vysokých teplot mu snižujeme horečku – pozor, nesmíme zapomínat, že zvýšená teplota je přirozená obranná reakce organismu. Takže nepanikaříme, když je to do třiceti osmi stupňů, občas se doporučuje zásah až když se horečka blíží k devětatřicítce – vše přesně určí dětský lékař. Pomocné jsou různé sirupy či čípky, dítě můžeme ochladit i třiceti sedmi stupňovou koupelí či vlažnými obklady.

Pokud dítě nemá hlad, k jídlu ho nenutíme, hlídáme mu jen pravidelný přísun dostatečného množství tekutin. Šestá nemoc se později nevrací, organismus získává trvalou imunitu.