Pro 162015
 

Laryngitida neboli zánět hrtanu se u dětí velmi často objevuje znenadání, aniž bychom byli dříve varováni nějakými výraznějšími příznaky. Na jednu stranu se jedná o nemoc, která se v naprosté většině případů snadno a rychle léčí, na druhou stranu nástup laryngitidy může být u malých dětí velmi nebezpečný, protože otok vznikající v hrtanu zužuje cestu pro vzduch a bez jakékoliv reakce může dojít k dušení.

Číst celé “Laryngitida – první pomoc” »

Čvc 132015
 

Asi každý rodič, který má dítě ve školce či na prvním stupni základní školy, se dostal do kontaktu s dětskou vší. V lepším případě u spolužáků své ratolesti, v tom horším mu dítko přineslo hmyzí dáreček domů. Většinou to vyvolá v domácnosti menší hysterii, mimo jiné i proto, že o vších mezi lidmi krouží spousta mýtů.

Číst celé “Mýty o vších” »

Kvě 152015
 

Pro mnoho lidí musli (jazykoví puristé odpustí, že je to bez přehláskování) je synonymem zdravé výživy. A tak si radostně kupují cokoliv s tímto názvem, bez ohledu na to, co takové jídlo ve skutečnosti obsahuje. Bohužel většinou jde o různé cukrové slepence, které ve skutečnosti nemají s kvalitními potravinami moc společného. Zvláště se to týká různých tyčinek. Ale i na to je rada. Kvalitní domácí musli tyčinky si můžeme vyrobit sami velmi snadno. A ty budou opravdu zdravé.

Číst celé “Domácí tyčinky musli” »

Úno 172015
 

Digitální teploměrRtuťový teploměr byl z ekologického a bezpečnostního hlediska trochu problematický, ale na druhou stranu výsledkům měření jsme mohli téměř vždycky důvěřovat. Bohužel to samé neplatí u teploměru digitálního, který ho ve většině domácností nahradil. Velmi často i holým okem vidíme, že to co nám ukazuje, má se skutečností jen velmi málo společného. Ale když se naučíme s tzv. digitálem správně měřit, přesnost výsledků se dá výrazně zvýšit.

Číst celé “Jak měřit teplotu digitálním teploměrem” »

Lis 192014
 

Ještě před několika lety pojem černý kašel znala většina lidí pouze z literatury či si matně vzpomínala na nějaké dětské očkování. Bohužel, v posledních letech výskyt tohoto závažného bakteriálního onemocnění velmi rychle roste. Proto je čím dál tím důležitější rozeznat příznaky dávivého kašle, abychom mohli co nejrychleji zahájit léčbu.

Číst celé “Dávivý čili černý kašel – příznaky” »

Lis 122014
 

Léčbu malého dítěte můžeme velmi úspěšně podpořit i pomocí bylinek. Zvláště jsou vhodné při různých chřipkách a nachlazeních doprovázených rýmou a kašlem. Jsou stoprocentně přírodní a téměř bez rizik. Bohužel z důvodu onoho slova téměř i u léčivých bylinek je vždy dobré jejich užívání konzultovat s odborníkem. Zvláště v situaci, kdy je chceme podávat miminku a nebo pokud už má dítě předepsanou léčbu nějakým klasickým přípravkem, kde by mohlo dojít k vzájemnému rušení efektů. Podívejme se na to, co je vhodné podávat našim zlatým prckům.

Číst celé “Bylinky vhodné pro dětí” »

Srp 062014
 

Stále více dětí má nějaké logopedické problémy, příčin je větší množství, z jejich rozboru by se dala sepsat i velmi zajímavá a obsáhlá vědecká práce. Jenže i když je velmi důležité znát příčiny, rodiče většinou musí řešit hlavně následky. U dětí mohou pomoci následující logopedická cvičení, která jim hravou formou pomohou zlepšit artikulaci.

Číst celé “Logopedická cvičení online” »

Čvn 102014
 

Když se dítě najednou začne pravidelně drbat na hlavě, je velmi pravděpodobné, že si ze školky nebo od kamarádů přineslo domů nežádoucího společníka. Po prvotním zhnusení ale rodičům nezbývá nic jiného, než problém začít řešit. Šampon proti vším si můžeme celkem snadno pořídit v lékárně, má to jen dva háčky. Za prvé bývá dost drahý a když jsme invazi hmyzu vystaveni často, tak může nemile nabourat domácí rozpočet a hlavně – neustálé používání chemie na vši způsobuje, že jsou čím dál tím odolnější a šampon je méně účinný. Proto stojí za to vyzkoušet i nějaké domácí výrobky a přinejmenším je s těmi kupovanými střídat. Na přírodu odolnost nevzniká…

Číst celé “Domácí šampon proti vším” »

Kvě 022014
 

Zvláště během sychravých ročních období děti mnohem častěji popotahují nosem a kýchají a tak se každé ráno objevuje otázka, jestli mohou jít do školky či školy a nebo už jsou tak nemocné, že bychom je raději měli nechat doma. Je fakt, že mnohá onemocnění lze zastavit ještě ve fázi nenápadných příznaků, bohužel dítko v domácnosti znamená rodiče, který nemůže jít do práce. Což v dnešní době může být velmi závažný problém. Proto se často musíme rozhodovat podle závažnosti různých symptomů.

Číst celé “Kdy nechat nemocné dítě doma” »

Dub 302014
 

Nemocné dítě musí ležet až do uzdravení v posteli. Tuto radu uslyšíme nejen od našich babiček, velmi často ji vyřkne i dětský lékař, který naši churavou ratolest prohlédl. Jenže každý rodič velmi dobře ví, že ve chvíli, kdy se mrňous začne cítit jen trošičku lépe, neexistuje snad žádná síla, která by ho dokázala v pelechu udržet.

Číst celé “Nemocné dítě v posteli” »

Bře 212014
 

Různé limonády a slazené nápoje rozhodně zdraví neprospívají. Dnes už to ví snad každý a přesto drtivá většina rodičů něčím podobným své ratolesti napájí. Problém není v tom, že starší dítě dostane jednou za měsíc malou malinovku. Potíže vyvolává každodenní konzumace těchto nápojů. Mnoho rodičů, co dítku jasně chemický nápoj nedovolí, si neuvědomuje, že cukr i konzervanty se objevují v obrovském množství „pitíček,“ které se na první pohled tváří buď nenápadně nebo dokonce zdravě. Podívejme se na tři hlavní důvody, proč bychom v případě slazených limonád a nápojů měli být obzvlášť opatrní.

Číst celé “Slazené nápoje a limonády nejsou pro děti” »

Bře 142014
 

Obranyschopnost organismu malého dítěte je velmi nízká. Proto bychom ho měli co nejvíce chránit před různými smrkajícími a kašlajícími bacilonosiči. Izolovat ho od cizích nemocných lidí není velký problém, jenže co dělat v situaci, kdy nakažlivou chorobu do blízkosti miminka zavleče nějaký člen rodiny?

Číst celé “Jak chránit miminko před nemocí v rodině” »

Lis 182013
 

Malé děti mají velmi citlivý sluch a tak jsou u nich různé problémy relativně obvyklé. Ale v posledních desetiletích se výskyt různých potíží stupňuje. Proto je dobré na případné nepříjemnosti reagovat včas a poznat příznaky, podle kterých zjistíme, že ze sluchem našeho dítěte něco není v pořádku a podle potřeby pak také bychom pak také měli navštívit lékaře.

Číst celé “Jak u dětí poznat potíže se sluchem” »

Říj 232013
 

Dvouleté dítě už má dostatek schopností, aby si zvládlo samo vyčistit nos. Bohužel díky masivnímu nástupu různých odsávaček a nedůslednosti rodičů děti často neumí správně smrkat ještě v první třídě základní školy. Dítě bychom měli naučit čistit nosík včas a existuje mnoho různých způsobů, jak na to. Podívejme se na ně.

Číst celé “Jak naučit dítě správně smrkat” »

Říj 102013
 

Šestá nemoc je infekční virové onemocnění (způsobené viry HHV6 a HHV7), se kterým se dříve nebo později potýká téměř každý rodič. Přichází znenadání a také velmi rychle ustoupí. Ačkoliv projevy této dětské nemoci jsou velmi intenzivní a pro většinu lidí hodně děsivé, v naprosté většině případů onemocnění ustoupí rychle samo.

Číst celé “Dětská šestá nemoc” »

Říj 092013
 

Dříve, když se používaly pouze látkové pleny, byly opruzeniny u miminek velmi častým, dá se říci, že i každodenním, jevem. Dnes se sice situace trochu zlepšila, ale to neznamená, že by tento problém u kojenců úplně vymizel. Stačí trocha nepozornosti a naše ratolest má zadeček jako pavián. Navíc u jednorázových plenek mohou být potíže s opruzeninami závažnější, protože rodiče žijí v iluzi, že vše přeci řeší reklamou vychvalovaný výrobek.

Číst celé “Opruzeniny u kojenců” »

Říj 052013
 

Když zjistíme, že naše dítě má alergii na roztoče, není to důvod k zoufalství. Musíme jen trochu změnit svůj a jeho způsob života. Začít můžeme u úpravy dětského pokoje. Díky tomu výrazně snížíme množství roztočů v domácnosti a tím samozřejmě prospějeme zdraví naší ratolesti. Podívejme se jak na to v devíti jednoduchých krocích.

Číst celé “Připravujeme pokoj pro malé alergiky” »

Čvc 202013
 

Kolika patří mezi nejčastější zdravotní problémy kojenců. Existuje spousta domácích rad a teorií na její téma, bohužel velká část z nich je mylných nebo nepřesných. Příčin bolestí v břišní krajině nemluvněte je několik, většinu z nich je možno celkem bez problémů v domácích podmínkách vyřešit a to i bez používání jakýchkoliv léků.

Číst celé “Kolika u kojenců” »

Kvě 252013
 

Všichni kojenci se rodí se slabším jícnovým svěračem v horní části žaludku. Ten brání jídlu, aby se vracelo spolu s žaludečními kyselinami zpět do jícnu. Tato situace se většinou celkem rychle vyřeší sama během prvního roku života. Ale v některých případech přetrvává až do příchodu pevné stravy a někdy i déle. V tomto případě se u dítěte nejpravděpodobněji objevila refluxní choroba jícnu neboli gastroezofageální reflux.

Číst celé “Refluxní choroba jícnu – reflux” »

Kvě 212013
 

Pravidelně zpocená hlavička a krk u dítěte a nebo peřinky, ze kterých by se daly ždímat příslovečné kýbly vody, které můžeme pozorovat po probuzení dítěte, většinou rodiče hodně vyděsí. Samozřejmě nadměrné noční pocení může být i příznakem nějaké závažné nemoci, ale jindy jsou příčiny de facto banální.

Číst celé “Nadměrné noční pocení u dětí” »