Domácí a babské rady na bolest ucha

Ucho je velmi významný orgán. Je důležité nejen proto, abychom dobře slyšeli (a mimochodem i díky tomu dobře, zřetelně a správně hlasitě mluvili), ale má velký význam také pro udržení rovnováhy. Proto když se objeví bolest ucha, tak je nutno ji co nejrychleji začít řešit.

Tuto bolest může způsobovat mnoho různých faktorů. Můžeme začít u nachlazení nebo bolesti zubů, ale vyvolat ji mohou i průvany, cizí tělísko nebo nějaká bakteriální infekce. Bývá doprovodným jevem při leteckém cestování. Je ale téměř vždy velmi nepříjemná a převážně znemožňuje normální život. V domácích podmínkách je dobré vyzkoušet nejdříve tzv. klasické babské rady, které naši prapředkové ověřili během stovek let, a pokud potíže neustoupí, je lepší rychle vyhledat lékaře, který se na tyto problémy specializuje – čili jednoduše řečeno, musíme navštívit ORL.

Velmi častým a zároveň velmi nepříjemným, i když možná ne příliš bolestivým, problémem je nahromadění ušního mazu, který nám v uchu vytvoří zátku. Člověk má najednou pocit stále zalehlého ucha a klasické metody jako potřesení hlavou a nebo přímo dloubnutí ušní tyčinkou nepomůžou, a to druhé většinou problém ještě zhorší. V takovém případě je dobré vyzkoušet léčbu pomocí olivového oleje. Malou lžičku ohřejeme na teplotu lidského těla a poté nakapeme několik kapek do ucha. Čekáme dvě minuty a poté se pokusíme vytáhnout korek s pomocí cípu ručníku nebo kapesníčku.  Místo olivového oleje má podobný účinek také směs lihu a vinného octa v poměru jedna ku jedné (tato metoda má navíc i antibakteriální účinky). Můžeme také pomoci v uvolnění zátky jemnou masáží za ušním boltcem. Při masáži průběžně otevíráme a zavíráme ústa. Olivový olej je také možno kapat dva až tři dny před spaním (musíme poté zajistit ucho vatičkou, abychom nepošpinili polštář) a zátka by se měla sama postupně uvolnit.

Pokud bolest ucha vzniká kvůli bolesti zubů, je jen velmi málo způsobů, jak si podomácku ulevit. Zjednodušeně řečeno, tady jediným lékem je návštěva zubaře, který zlikviduje příčinu. Samozřejmě je možné utlumovat bolení zubů (můžete si vyzkoušet různé rady uvedené tady), ale je to vždy řešení krátkodobé. Důležité je, abychom před tím, než půjdeme k zubaři, co nejméně leželi. V leže vyvíjíme větší tlak na nervy a tím pádem se bolest jen zesiluje.

Již od dávných dob naše babičky věděly, že velmi pomocný může být i česnek. Mimochodem pokud víme, že se nám tvoří hodně mazu, v našem jídelníčku by měl být z preventivních důvodů pravidelně česnek a také bychom měli pít větší množství tekutin a kořenit hodně s  chilli.  Díky tomu se maz rozředí a bude se méně usazovat. Ale to je prevence. Česnek se využívá přímo při bolesti ucha. Můžeme promíchat jeden, jemně špičkou nože rozetřený, stroužek česneku se třemi kapkami levandulového olejíčku a deseti kapkami olejíčku mandlového. Vzniklou směsí potíráme bolestivé ucho. Je možné také rozetřít několik stroužků česneku, zabalit do gázy a tu přiložit na místo, které nejvíce bolí. Poté ještě do ucha dáme několik kapek citronové šťávy. Občas se také vkládá malý kousek stroužku přímo do zvukovodu, ale u této metody je nutná opravdu velká opatrnost, protože si ho neopatrnou manipulací můžeme ucpat.

Pozor, pokud se spolu s bolestí objeví i nevolnost, horečka a také začne z ucha vytékat hnis, pokusme se lékaře vyhledat co nejrychleji. V tomto případě domácí způsoby léčby  mohou při troše neobratnosti později vyvolat další problémy. A nebo zmírněním některých příznaků oddálí léčbu skutečných příčin, které se stejně nejpravděpodobněji nevyhneme.