Domácí kopřivový šampon

kopřivaKopřiva patří k nejznámějším a zároveň nejpodceňovanějším léčivým bylinám. Podvědomě se bojíme žahnutí a proto se jí většina lidí vyhýbá. Zbytečně. V sušené podobě nám nic neudělá. Využít ji lze nejen při různých očistných kůrách, skvěle působí také na vlasy, čehož si všimli i výrobci kosmetických přípravků. Kopřivový šampon je klasika, kterou si dnes můžeme koupit v každé drogérii a nebo si ho lze vyrobit i doma.

Nejčastěji se doma vyrábí kopřivový šampon z… nějakého šamponu určeného pro miminka, u kterého máme jistotu, že byl mnohonásobně dermatologicky testován a je dokonale šetrný k naší pokožce a vlasům. Výběr značky je celkem jedno, jen to musí být kvalitní přípravek určený pro naše nejmenší. Půl hrnečku sušené byliny zalijeme horkou vodou a pod pokličkou necháme louhovat až do vychladnutí. Pak tekutinu přecedíme přes gázu, vymačkáme, nalijeme do připravené lahvičky, zalijeme vybraným šamponem, promícháme a můžeme používat. Kdo si dělá doma kopřivovou šťávu, může ji využít místo nálevu, ta se míchá až při mytí vlasů – v poměru dvě ku jedné ve prospěch šamponu.

Samozřejmě pro milovníky čistě přírodních řešení první recept není ideální, protože využívá polotovar z drogerie. Alternativou je nějaký kopřivový šampon bez přidávaného saponátu. Nebude pěnit, ale ti, kteří si oblíbili mytí vlasů čistou vodou, určitě najdou zalíbení i v této alternativě. Vezmeme si deset hrstí sušených listů kopřiv, hodíme do většího hrnce, zalijeme třemi litry vody, na malém ohni uvedeme do varu a pět minut pod pokličkou povaříme. Hrnec odstavíme na noc, druhého dne ho znovu uvedeme do varu, povaříme deset minut, necháme vychladnout a přecezenou tekutinu nalijeme do připravených lahviček. Skladujeme je v chladu. Můžeme také kombinovat sílu kopřivy a lopuchu. Vezmeme si po sto gramech od každé bylinky, zalijeme je litrem a půl vařící vody a vaříme na malém plamínku přibližně třicet minut. Hrnec odložíme do druhého dne. Pak už nic nevaříme, jen znovu přecedíme a nalijeme do lahví.