Domácí léčba zánětu močového měchýře

Záněty močového měchýře jsou bolestivé onemocnění, které ve většině případů vyvolává bakterie E-coli. Statistiky praví, že tato choroba postihne přinejmenším jednou za život každou ženu. Léčba se převážně opírá o antibiotika, ale existují i různé domácí způsoby, které přinejmenším částečně řeší tento nepříjemný problém.

Během zánětu močového měchýře je nutno dopřát tělu hodně tekutin (tím se myslí voda a různé urologické čaje a ne slazené limonády). Díky tomu  zbavujeme organismus přirozeným způsobem nejen škodlivých látek, ale i bakterií, které vyvolávají onemocnění. Při prvních příznacích je užitečné vypít jednu sklenku vody a pak každých třicet minut půl skleničky. Pravidelné pití by mělo trvat přibližně čtyři hodiny.  Mimochodem správný pitný režim (cca dva litry tekutin denně) je navíc výbornou prevencí.

Velmi prospěšné mohou být i brusinky a klikva. Můžeme pít brusinkové či klikvové šťávy (převážně v kombinaci s jiným ovocem, v tomto případě je důležité zjistit, jaký je podíl pro nás zajímavé složky) a nebo je jíst v sušené podobě. Dnes se dá jedno či druhé ovoce bez problémů zakoupit ve skoro každém větším obchodě a nebo ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou a sušenými plody. Tyto bobulky obsahují látky, které omezují schopnost bakterií se udržet na stěnách močového měchýře a také brzdí jejich rozmnožování. Jejich účinnost potvrzuje i to, že výtažky z brusinek nebo klikvy jsou součástí mnoha preparátů prodávaných v lékárnách.

Pokud trpíme častými záněty močových cest, měli bychom zvážit zvýšení přísunu vitamínu C, který zpomaluje množení bakterií. Zdrojů je nepřeberné množství. Můžeme zobat pilulky, ale místo nich je lepší si dopřát kvalitní kysané zelí, šípky a nebo velmi oblíbené citrusy. Pokud bereme antibiotika, raději konzultujme doplňování „céčka“ s lékařem, aby nedošlo ke snížení efektivity léčby. Bolest při močení zase může snížit trocha sody (půl lžičky na skleničku třikrát denně), ale i v tomto případě je lepší se poradit s lékařem pokud nám předepsal nějaké léky.

Dalšími užitečnými pomocníky mohou být lněný a kokosový olej. Pokud nás záněty močového měchýře trápí častěji, je dobré těmito tuky vybavit svou kuchyň. První chrání sliznice a omezuje přilnavost bakterií na močové cesty. Používáme ho ve studené kuchyni. Druhý obsahuje vysoké množství relativně vzácné kyseliny laurové, která má silné antibakteriální účinky. Dá se používat i na smažení – je tepelně stabilní do přibližně dvou set stupňů.

Je důležité chodit i co nejčastěji na záchod, žádné zadržování moči a čekání „až dojdu domů.“ Bakterie jsou schopné se bleskurychle množit, podle různých zdrojů dokážou zdvojnásobit svůj počet během pouhých dvaceti minut. Proto je nutno organismus rychle vyplachovat. Jedním z příznaků nedostatku tekutin je tmavší barva moči.

1 komentář u „Domácí léčba zánětu močového měchýře“

  1. Já osobně si nemyslím, že se dá všechno vyléčit doma svépomocí, nicméně konkrétně se zánětem močového měchýře mám tu zkušenost, že pokud se podaří jej podchytit včas při prvotních příznacích, tak se dá zvládnout jeho léčba doma, bez antibiotika. Mně se osvědčilo klasicky teplo, klid, hooodně tekutin (jak vždycky říkala moje maminka – tělo se musí propláchnout) a nějaký podpůrný lék (v tomhle ohledu doporučuju zeptat se přímo v lékárně, kde vám podle příznaků nejlépe poradí). Hlavně ale zánět nepodceňovat a pokud nebude i přes veškerá opatření ustupovat, tak je nutné navštívit lékaře jinak si zahráváte se zánětem ledvin a horšími věcmi.

Komentáře nejsou povoleny.