Domácí tymiánový krém

Tymiánový krém patří mezi ta přírodní léčiva, která mají relativně široké využití. Můžeme se jím léčit během různých nachlazení, ale doporučuje se i při různých revmatických obtížích, problémech s trávením, nechutenstvím a také ho můžeme aplikovat jako užitečný uklidňující prostředek. Výroba v domácích podmínkách je relativně jednoduchá.

Na začátku bychom si měli připravit třicet gramů lanolinu, deset gramů včelího vosku, osmdesát mililitrů oleje z hroznových semínek, osmdesát mililitrů tymiánového nálevu a sedm kapek tymiánové silice. Lanolin rozhodně nemusí nikoho děsit, i když má možná trochu zvláštní, řekněme chemičtější, název. Ve skutečnosti se jedná o čistě přírodní olej získávaný z ovčí vlny, který má výtečné kosmetické vlastnosti – dokáže zjemňovat a změkčovat pokožku. Taktéž tymiánová silice je rostlinný výtažek, který s chemickým průmyslem nemá nic společného. Co se týká tymiánového nálevu, ten si vytvoříme v domácích podmínkách tak, že polévkovou lžíci bylinek (nejlepší jsou čerstvé, ale v nouzi lze použít i sušené) zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Po uplynutí této doby nálev přes pláténko přecedíme.

Výroba: na váze si odvážíme vše potřebné, množství tekutin určíme odměrkou. Do hrnce nalijeme vodu, uvedeme do varu a umístíme do ní menší skleněnou nádobu s lanolinem, včelím voskem a olejem s hroznových semínek. V připravené vodní lázni pomalu rozpustíme všechny suroviny tak, aby nám vznikla horká a průsvitná tekutina. V druhé vodní lázni ohřejeme čirý tymiánový odvar na teplotu sedmdesát stupňů a za neustálého míchání ji pomalu doléváme k tuku – vždy lijeme tekutinu k olejovo-voskové směsi, nikdy ne naopak. Pokud děláme větší množství masti, můžeme použít i mixér na nízkých obrátkách. Když nám tymiánový krém začne houstnout, vmícháme ještě silici a vše přeložíme do kelímků. Účinný je stejně jako ten kupovaný a jeho výroba nás vyjde výrazně levněji.

A jak tymiánový krém budeme používat? Všechno záleží od neduhu. Na různá nachlazení a chřipky se nejčastěji maže pod nosem (horní ret je také místem, kam ho nanášíme ve velmi malém množství při nechutenství), případně jím ještě můžeme řádně promazat plíce a hrudník. Při problémech s trávicím ústrojím se ho doporučuje vtírat jemnými krouživými pohyby v místech, kde máme játra. Pokud máme problémy s tlakem, ale také při stresu, únavě a nespavosti, namažeme si  tymiánový krém jemně na spánky. A když nás bolí klouby nebo i svaly, jemně vmasírujeme mastičku na bolavé místo.