Lis 062014
 

Dopamin, zvaný také lidově hormon štěstí, je z velké části zodpovědný za naši náladu, schopnost zvládat stres a mimo jiné i za nespavost. Jeho hladina může mít vliv i na schopnost se rozhodovat a celkovou sociální interakci s naším okolím. Případný nedostatek dopaminu v organismu lze řešit nejen podáváním různých pilulek, existují i přírodní zdroje tohoto hormonu.

1. lidé s nedostatkem dopaminu by si měli každý den dopřát hrstku mandlí, ořechů či dýňových nebo slunečnicových semínek. Dodají jim energii i zlepší náladu. Jen pozor, mlsání je to zdravé, ale kdo si hlídá kalorie, měl by tento přísun zohlednit.

2. s tvorbou dopaminu tělu velmi dobře pomůže i obyčejný a všude dostupný banán, u kterého během dozrávání vznikají látky podporující tvorbu hormonu štěstí. Je to navíc dobrá zpráva pro všechny, kteří mají rádi ony mírně nahnědlé a flekaté banány, protože v nich je těchto látek nejvíce. A pro změnu ti, co mají rádi ty dokonale žluté či nazelenalé a nahnědlých se ani nedotknout, moc šťastní nebudou. V nich toho moc není, protože se převážně sklízejí ještě nezralé a k „dozrávání“ dochází až během transportu do naší země.

3. volné radikály mohou způsobit v těle kromě jiných destruktivních procesů také nedostatek hormonu dopaminu, proto je obecně užitečné obohatit jídelníček o potraviny, které mají velké množství antioxidantů (snadno můžeme hledat mezi čerstvými produkty rostlinné říše, užitečné jsou i panenské oleje, ale výběr tady je opravdu veliký a každý si najde to, co má rád)

4. cukry a tučná jídla zdraví neprospívají, to je jasné. Každý ví, že konzumace nasycených tuků je spojená se srdečními problémy a nadváhou, ale už málokdo tuší, že nám navíc výrazně snižují hladinu dopaminu a proto mají vliv i na naši psychickou kondici. Jestliže začneme jíst pravidelně sladkosti, naše tělo se díky vazbě cukrů na hormon štěstí se jich začne dožadovat ve stále větším a větším množství, jen abychom dosáhli stejného pocitu blaženosti, jako dříve při mnohem nižší dávce. Efekt je trochu podobný jako u narkomanie a tento dopaminový problém se objevuje pak u každé závislosti.

5. jestliže nás dlouhodobě sužuje nedostatek dopaminu, bylo by dobré přestat pít kávu a nebo ji přinejmenším co nejvíce omezit. Je sice fakt, že tento nápoj povzbuzuje a dokáže zvýšit hladinu serotoninu (druhého hormonu štěstí), ale souběžně s tím dochází k poklesu úrovně dopaminu.