Říj 122013
 

Jablečný ocet není jen přírodní kuchyňské dochucovadlo. Patří mezi velmi oblíbená domácí léčiva, která využíváme při detoxikaci organismu nebo problémech s metabolismem. Ale ani tím jeho účinky nekončí, můžeme ho použít zevně a oplachovat si jím pravidelně vlasy.

Jablečný ocet obsahuje draslík, fosfor, vápník, chlor, hořčík, síru, křemík a sodík. Také v něm najdeme kyselinu mléčnou a octovou, to vše doplní pektiny a vitamíny A, B, C a E.  Tato kombinace zdraví prospěšných látek snižuje vypadávání vlasů a množství lupů. Také pomáhá udržovat správné pH pokožky na hlavě a snižuje tvorbu kožního mazu. Při pravidelném používání jablečného octa jsou vlasy měkčí, lesklejší a výrazně lépe se rozčesávají.

A jak ocet na vlasy používat? Někdy se doporučují i radikální metody, při kterých úplně nahradí klasické šampony a nebo jejich přírodní alternativy. Takovýto přístup ale nemusí všem vyhovovat. Jednodušší, a asi i pro naprostou většinu lidí přijatelnější, je využití octa při oplachování po umytí hlavy. Nejdříve si v jedné skleničce studené vody rozmícháme dvě lžíce jablečného octa. Pak si umyjeme vlasy svým oblíbeným šamponem, případně je ještě můžeme ošetřit kondicionérem. Nakonec už jen hlavu opláchneme připravenou octovou směsí a máme hotovo. Účinky bychom měli poznat okamžitě, ale samozřejmě s postupem času budou ještě výraznější a lepší.

Některým lidem vůně jablečného octa příliš nesedí a snaží se ho z hlavy rychle opláchnout vlažnou vodou (a pak se k této metodě už nikdy nevrátí). Ale nemá to moc velký smysl, protože zápach relativně rychle sám vytěká a nikdo nepozná, čím jsme si vlasy oplachovali. Pokud ale někdo má stále s vůní problém, může si hlavu opláchnout ještě jednou čistou vodou po přibližně čtvrt hodině. Sice tím částečně oslabí léčivé účinky, ale neodstraní je úplně.

tip: jablečný ocet můžeme dnes bez problémů koupit nejen v obchodech se zdravou výživou, nabízí ho i některé velké obchodní řetězce. Ale při častém používání to může být najednou trochu drahý špás, v takové situaci se může hodit domácí výroba. Popis jak si ho připravit si můžete přečíst zde.

  One Response to “Jablečný ocet na vlasy”

  1. Dobrý den, já osobně si vtírám jablečný ocet bez jakéhokoliv ředění přímo do blasů. Neví, zda-li je to agresivní, ale zatím stále ještě nějaké vlasy na hlevě mám a nepadají mi. : o ))