Jak čistit a pečovat o brýle

Vyčištěné brýlePokud chceme, aby nám brýle dobře sloužily, musíme se o ně starat a také je pravidelně čistit. Správná péče výrazně prodlužuje životnost, což vzhledem k vysokým cenám obrouček a skel má v posledních letech také nemalý význam. Ale ještě důležitější je to, že čisté a nezdeformované brýle pomáhají našemu zraku, na rozdíl od brýlí pokřivených a poškrábaných, které očím škodí.

Jak správně nasazovat a sundávat brýle

Možná někomu tento podnadpis připadá absurdní, ale jak ukazuje mnoho průzkumů, většina lidí si neumí správně brýle nasadit ani sundat. Nebo možná to umí, ale z lenosti nedělá. Jestliže je nechceme postupně ničit, musíme to vždy dělat oběma rukama. Chytíme je zhruba uprostřed nožiček a stáhneme rovně – nikdy ne do strany. Podobným způsobem brýle nasazujeme. Nesaháme na skla. Dlouhodobé sundávání jednou rukou vede k postupné deformaci obrouček a také se nám začnou uvolňovat šroubky. Jedna nožička (ta na kterou při sundávání nejvíce tlačíme) po několika měsících nebude držet tak pevně. Brýle budou více klouzat na nose a díky tomu uvidíme hůře.

Jak brýle uchovávat

Další důležitou věcí, u které bychom si měli vypěstovat ty správné návyky, je uchovávání brýlí. Pokud možno nikdy je neodkládáme sklem dolů. Také na ně nic nepokládáme. Jestliže brýle sundáváme na delší dobu (například na spaní), nejrozumnější bude, když je uložíme do pevného pouzdra. V pevném pouzdru také brýle vždy přenášíme. Nikdy je nenecháváme volně „poletovat“ po kabelce, tašce a nebo v kapse. Oblíbená měkká pouzdra nejsou úplně nejlepší řešení. Časté zasouvání a vysouvání, kdy drhneme skly o látku, na které se mohl zachytit například písek či jiné hrubé nečistoty, zvyšuje riziko poškrábání skel. Navíc měkký obal logicky chrání brýle mnohem hůře v situaci, kdy si na ně například někdo sedne. U plastových obrouček si také musíme dát větší pozor na teplotu. Brýle neodkládáme vedle sporáku a během letních veder je raději nenecháme položené na rozpálené palubce v autě. Vysoké teploty mohou kromě plastových elementů také poškodit antireflexní vrstvu.

Jak vyčistit brýle

V ideálním případě k čištění brýlí používáme speciální přípravky k tomu určené a utěrky z mikrovlákna. Brýle také můžeme omývat teplou vodou smíchanou s mýdlem nebo saponátem. Pak je opláchneme a jemně vysušíme dokonale čistým a měkkým hadříkem. Díky tomuto postupu téměř úplně odstraňujeme riziko poškrábání, které se objevuje při každém čištění „nasucho“, kdy nečistoty můžeme do skla „vetřít“. U saponátu si ale musíme hlídat, aby směs nebyla příliš koncentrovaná a abychom nepoužívali přípravky obsahující různé balzámy na ruce (výrobky typu sensitive). Ty by na skle mohly dočasně vytvořit jemnou vrstvu, která by vyčištění komplikovala. Na skla při čištění netlačíme. Pokud jsme v nějakém zaprášeném či písečném prostředí, raději odstranění nečistot odložíme na později a nebo je alespoň pořádně před tím opláchneme sladkou vodou. Do domácnosti si také můžeme pořídit speciální ultrazvukové čističky.

Důležité je ale i vědět, co bychom dělat neměli. Rozhodně „nepucujme“ skla okrajem oblečení nebo různými kapesníky, ubrousky (s výjimkou speciálních čistících ubrousků určených pro brýle, které jsou skvělé např. na cestách) a kusy papíru. To je nejlepší cesta, jak si na nich vytvořit postupně hodně neodstranitelných škrábanců a také jim tím můžeme narušit antireflexní nebo nějakou jinou speciální vrstvu.