Dub 142012
 

Lupy ve vlasech jsou zdravotním a hlavně estetickým problémem, který mnoha lidem znepříjemňuje jejich život. Omezuje možnost nošení tmavších věcí, které by jinak vypadaly jako „zasněžené“ a také většinou vyvolává pocit svědění, díky kterému se ještě bílý obláček kolem naší hlavy zvětšuje. Je mnoho kosmetických a zdravotních prostředků proti lupům, ale na otázku jak na ně je možno i odpovědět mnohem sympatičtěji. Ne chemií, lečte je přírodně.

Většina lidí, co má lupy, se po čase a  neúspěšném využívání různých šampónů a mastiček rezignuje a už se nijak nesnaží s nimi bojovat. Používá ten či onen oblíbený prostředek a dál nic nového nehledá. Samozřejmě nemá smysl u kosmetických a farmaceutických prostředků střídat je co chvíli, protože tím můžeme jen naši pokožku dále dráždit. Ale přírodní věci jsou výrazně šetrnější na pokožku a většinou i výrazně příznivější pro naši peněženku.

Odborníci na byliny velmi doporučují výtažek z listů kajeputu střidavolistého, který je  známý pod názvem Tea tree. Jeho antiseptické a antimykotické vlastnosti jsou všeobecně uznávané. Působí sice o něco pomaleji než různé oblíbené chemikálie, ale za to je ve svém působení proti lupům mnohem trvalejší – konec konců objevíte i šampóny, které přímo Tea tree obsahují. Koupená lahvička obsahuje koncentrát, proto je ho nutno před použitím rozředit, jinak by mohlo dojít k podráždění pokožky na hlavě a opačnému efektu, než bychom chtěli dosáhnout. Používá se tak, že šest kapek oleje rozmícháme ve lžíci olivového oleje a vzniklou směs poté vetřeme do pokožky na hlavě – je dobré to nechat poté působit několik hodin. Dalším zázračným prostředkem je rozmarýn lékařský. Taktéž má výtečné antimykotické a antibakteriální vlastnosti a jeho sílu proti lupům uznávají i farmaceutické a kosmetické firmy, které ho podobně jako Tea tree ve svých produktech využívají. V tomto případě použijeme lžičku rozmarýnu, kterou zalijeme sklenicí vroucí vody, po několika minutách směs přecedíme a po vychladnutí si touto tekutinou opláchneme kůži na hlavě a vlasy. Léčbu lupů na vlasech touto metodou by se mělo opakovat denně, až do dosažení úspěchu. Je možné získat také nějakou tinkturu z rozmarýnu, tu se ředí a užívá stejným způsobem, jako Tea tree. Lupy ve vlasech je možno také likvidovat pomocí všudypřítomného kuchyňského pomocníka, jakým je bobkový list. Hrst listů hodíme do převařené horké – ale ne vroucí – vody, a dvacet minut necháme louhovat. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme a po vychladnutí si jí pečlivě umyjeme hlavu. Pro většinu lidí asi nepříliš voňavý, ale rozhodně v boji s lupy účinný je i jablečný ocet (je ho možno koupit, ale také i vyrobit). Dvě lžíce se promíchají se sklenicí vody a po umytí vlasů touto směsí se hlava opláchne.