Jak na nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak většina lidí považuje za nějakou banalitku, kterou není nutno řešit. Stačí přeci silné kafe nebo malý panáček a je hned po problému.  Řešit se přeci má jen tlak příliš vysoký. Takový přístup samozřejmě není správný. Hypotenze, jak zní odborný název tohoto problému, má docela nepříjemné příznaky a i když se de facto neléčí, tak změnou některých návyků můžeme dosáhnout i zlepšení našeho zdravotního stavu.

Pokud si jednorázově naměříme nízký krevní tlak, tak to není vůbec důvod k panice. Za zdravotní probléme se považuje výsledek 100/60 jen za předpokladu, že tento stav se pravidelně opakuje i při častějším měření. Ve většině případů (tak v devíti z deseti) s tím moc dělat nejde, ale i tak bychom měli navštívit lékaře, který by měl provést další měření a zjistit, jestli hypotenze není známkou nějakého závažnějšího onemocnění. Lidé s dlouhodobým nízkým tlakem by měli také častěji chodit k optikovi, protože je u nich zvýšené riziko zeleného zákalu.

A jaké příznaky nízký tlak nejčastěji provází? Převážně cítíme celkovou slabost, kterou mohou doprovázet i časté závratě a motání či bolest hlavy (zvláště výrazné to může být při rychlém vstávání). Znepokojivý může být i vysoký puls (v klidu i více než sto na minutu). Člověk bývá také dost často ospalý, unavuje ho i relativně malý fyzický výkon, objevují se problémy s koncentrací, deprese, ráno se výrazně hůře vstává a často mnohem rychleji reagujeme na chlad (stálý pocit studených rukou a nohou).

Pokud lékař u nás neobjeví nějaké onemocnění, u něhož je výrazně snížený krevní tlak pouze příznakem, nejpravděpodobněji nic moc řešit nebude. Doporučení se převážně omezují jen na základní babské rady – ale to není nic špatného, protože ty převážně opravdu fungují. Pokud si denně dáme šálek nebo dva dobré silné černé kávy, tak by nám to opravdu nemělo ublížit, spíše by se náš stav měl maličko zlepšit. Problematičtější je často doporučovaný panáček, ten totiž nefunguje na každého, u někoho se příznaky hypotenze mohou po něm dokonce i zesílit (čili zhorší se nám forma a tlak ještě více klesne).  Velmi užitečný je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu (případně plavání). Výsledky této „léčby“ se udrží delší dobu a o tom, že procházky jsou pro náš organismus prospěšné celkově, asi nikdo nemůže pochybovat. Musíme dodržovat pravidelný pitný režim a do těla dostat alespoň dva litry tekutin denně (do tohoto množství se nepočítají nápoje s kofeinem). Nízký tlak je také jedním z mála zdravotních problémů, u kterých nemusíme redukovat solení – dokonce pokud se soli vyhýbáme jak čert kříži, tak menší množství v pokrmech by mohlo náš zdravotní stav docela zlepšit.