Jak na otok po štípnutí hmyzem

I když netrpíme nějakou alergií, po štípnutí hmyzem se převážně objeví menší otok, který svědí a znepříjemňuje nám život. Prodávají se různé přípravky, které potíže s větší či menší úspěšností řeší, ale je také mnoho domácích metod, jejichž účinnost prověřily už naše prababičky. Podívejme se na ně.

Po štípnutí bychom měli postižené místo nejdříve pořádně prohlédnout, případně odstranit žihadlo a poté vše pečlivě očistit. Stačí úplně obyčejná teplá voda s mýdlem, díky které odstraníme i část látek, které později vyvolávají otok a nepříjemné svědění. Po opláchnutí ještě podle možností na ranku naneseme kašičku z jedlé sody a vody a necháme půl hodiny působit. Občas se doporučuje i vymačkání vyčištěné ranky (a následná desinfekce – například lihem, ale někdo nedá dopustit na tea tree), díky tomu z těla vytlačíme i část jedu. Tady se řídíme zásadou méně je někdy více. Při nešetrném dloubání by nás místo menšího otoku, který relativně rychle zmizí, čekala jizvička a strup, který budeme řešit ještě týden či dva.

Po základním ošetření můžeme průběžně podle potřeb používat ještě další prostředky. Otok můžeme ochlazovat obyčejným ledem, který v nějakém látkovém pytlíčku přikládáme  na místo štípnutí. Užitečný je i levandulový olejíček, který má antibakteriální vlastnosti a redukuje svědění. Podobný efekt můžeme čekat i od klasické měsíčkové masti nebo od kousíčku aloe vera. Mnoho lidí nedá dopustit na obyčejnou mentolovou zubní pastu, která ranku ochlazuje. Často můžeme narazit i na tvrzení, že tento přípravek je mnohem účinnější než cokoliv, co nám na otoky vzniklé po štípnutí hmyzem nabízí lékárny. Kdysi se velmi často používalo i zkyslé mléko (zvláště po štípnutí komárem), ale dnes jen málo lidí má přístup ke kvalitní surovině, která nebyla zpracována metodou UHT.

Metod je ale mnohem více, používá se i výše zmíněný tea tree olej, ananasová šťáva, čerstvý řez petržele, zelený čaj nebo tymiánové či heřmánkové odvary. Také existují způsoby, které jsou sice dost účinné, ale zároveň společensky mírně problematické.  Mezi ně patří například potírání místa po štípnutí octem nebo přikládání čerstvé cibule nebo česneku. Asi každému je jasné, že se tyto postupy příliš nehodí v situaci, kdy se chystáme někam na návštěvu nebo do divadla.