Bře 132014
 

Jednou za čas se to stane každému. Máme naprostý nedostatek energie, svět kolem nás ztratil barvy a vůbec nic nás nedokáže rozveselit. Prostě nás přepadl smutek. Protože se jedná o relativně obvyklý jev, je dobré znát různé metody, jak chmury překonat. Psychická pohoda je základem zdraví.1. nejdůležitější je identifikovat zdroj smutku. Jednoduché to je u nějakých tragických záležitostí, ale někdy se stává, že na vině je například stres, velká únava nebo například změna ročního období. Pokud se nám příčinu nepodaří zjistit během týdne až dvou, raději vyhledejme specialistu, který nám pomůže najít důvod smutku a také ho překonat.

2. sedněme si s tužkou a papírem či k počítači a pokusme se co nejpřesněji popsat, jak se cítíte. Neměli bychom to číst po sobě hned, počkáme až do druhého dne, kdy se k textu vrátíme. Velmi často zjistíme, že popis je ve skutečnosti přehnaný a to nám pomůže splín překonat.

3. pokusme se kolem sebe udělat pořádek – umýt okna, vyluxovat a tak dále a tak podobně. Světlý (zatažené rolety a záclony během dne smutek jen posilují) a čistý byt nám výrazně zlepší náladu a když kolem sebe uklidíme, budeme mít chuť uspořádat i vlastní psychiku.

4. nesmíme se bát emocí. Jestliže nás trápí smutek, klidně se můžeme projevit a nemusíme světu nastavovat kamennou tvář.  Někomu hodně pomůže, když se vybrečí a někdo jiný zase potřebuje bolest vykřičet do světa (lepší je to udělat někde v přírodě beze svědků, řev doma nemusí naši nejbližší správně pochopit).

5. výborné je mít ve svém okolí někoho, koho se obecně označuje termínem člověk vrba. Ale stačí vlastně kdokoliv, kdo bude ochoten si nás bez skákání do řeči vyslechnout. Převážně stačí jen to, že se vypovídáme a už se začneme cítit lépe. V některém případě je dobré si vyslechnout po takové zpovědi i jiný názor, podmínkou je jen to, že nám náš posluchač nesmí nic vyčítat nebo nás jakýmkoliv způsobem sekýrovat.

6. obklopujme se pozitivními lidmi. Pokud jsou všude kolem nás jen pesimisté, smutek nejpravděpodobněji zesílí. Jestliže všude uvidíme úsměv i nám se postupně začnou zvedat koutky.

7. velký význam má i „přírodní chemie.“  Existují minerály, které zlepšují psychickou kondici a náladu. Jedná se hlavně o draslík a hořčík. Ty najdeme například v sušených švestkách, hořké čokoládě, luštěninách, banánech nebo datlích.

  3 komentáře to “Jak překonat smutek”

  1. MŮŽE SE NĚKOMU HODIT….

  2. Já to dělám takto – když jsem smutná, tak pracuji a dále se vzdělávám – poslouchám třeba audioknihy. Překonání smutku je o naplnění mysli něčím jiným, a ve mě právě tyto činnosti vzbuzují pozitivní pocity.

  3. Jednou mi moje teta řekla……šůruj,šůruj a tak občas šůruji.Na veliké trable je nejlepší poprosit o pomoc Vesmír a sama se snažit odvést pozornost třeba tím,že se začneš učit nějakou cizí řeč.Nejlépe se osvědčí hlídat malé děti a k problému se vrátit jen tak na malý okamžik a hned od toho pryč.Menší problémy se rozpustí v krásných prožitcích z minulých let,je potřeba vzpomínat.Některý problém se dá i rozchodit.Stačí 10 kilometrů a lítost odejde sama,protože krajina kolem člověka posílí.Kyž jdeš ještě s přáteli,máš skoro vyhráno.Základ zvládnutí stresu je …….nelitovat se!!!!!