Jak rozeznat chřipku od nachlazení

Většina lidí nerozlišuje mezi chřipkou a nachlazením. Názvy svobodně prohazují a předpokládají, že se jedná více méně o to samé, protože některé příznaky mají obě onemocnění podobné. Bohužel je to dost nebezpečný omyl, který může mít velmi závažné následky. Proto je dobré se naučit rozeznávat rozdíly mezi oběma nemocemi.

Asi nejzákladnější rozdíl spočívá v rychlosti. Nachlazení se nám rozvíjí postupně. Začíná to často nějakým divným pocitem v krku nebo občasným „pčíknutím,“ případně se nám sem tam objeví nějaká kapička u nosu. Později ve většině případů začínáme kašlat, na začátku se jedná o tzv. suchý kašel, který se průběžně začne měnit na mokrý. Občas je doprovodným jevem menší zánět spojivek. Teplota je převážně mírně zvýšená, ve vrcholné fázi se cítíme unavení a ospalí. V případě nachlazení většinou stačí několik dní a cítíme se výrazně lépe, domácí léčbou zmírňujeme různé průvodní jevy onemocnění, jako je například bolestivý kašel nebo hodně ucpaný nos.

Když se snažíme rozeznat chřipku od nachlazení, musíme si vždy pečlivě vzpomenout, jak nemoc začala. Protože rychlost je opravdu hodně určující. Pokud nás přepadne chřipka, nečekejme nějaký pomalý nástup, který nás připraví na nejhorší. Nemoc se dokáže plně rozvinout doslovně během několika hodin. Nejdříve nás přepadne celková slabost, mohou se objevit i bolesti kloubů a velmi nepříjemné migrény, postupně ve velké části případů přichází zimnice a nenadálý skok teploty – osmatřicítky a devětatřicítky nejsou něčím neobvyklým. Plné uzdravení trvá přibližně dva týdny.

Klasické nachlazení není většinou něčím velmi závažným. Náš organismus se s ním umí velmi dobře poprat i bez výrobků farmaceutického průmyslu a pokud ho nepřetěžujeme přecházením nemoci, většinou se obejdeme bez komplikací. S chřipkou je to už trochu složitější. Silný jedinec s dobrou imunitou toto onemocnění by měl zvládnout celkem bez problémů, ale pokud se jedná o dítě, těhotnou či kojící ženu, starší osobu a nebo o lidi, kteří žijí v neustálém stresu, tak by chřipka v žádném případě neměla podceňovat. Může totiž vést k zápalu plic, srdečním onemocněním a nebo k zánětu mozkových blan. I člověk, co se mu zdá, že má spoustu sil, by měl být opatrnější. Jak je na tom naše tělo doopravdy většinou nevíme, a proto i při prvních příznacích chřipky je dobré vyhledat lékaře. A v žádném případě bychom ji neměli přecházet. Bez ohledu na to, jestli se cítíme jako Herkules nebo stařenka nad hrobem.