Jak se vyhýbat pylům

Pyly jsou dosti silný alergen, jehož neblahé účinky poznává mnoho lidí. Během krásné procházky v přírodě většinou přichází zesílené záchvaty kašle, dýchací obtíže, slzení a jiné nepříjemnosti, které „obohacují“ alergikův život. Proto je dobré rizika problémů minimalizovat a pylům se pokud možno vyhýbat nebo s nimi omezit kontakt.  Pomoci tomu může níže uvedené sedmero rad.

1. Určitě je užitečné poznat pylový kalendář a také pravidelně sledovat pylové zpravodajství. V situaci, kdy je koncentrace alergenů ve vzduchu příliš vysoká, zůstávejme pokud možno doma. Na procházky vycházejme pouze do míst, kde neroste příliš mnoho rostlin, které nás dráždí. Je dobré také tomu obecně přizpůsobit i plány na různé dovolené a větší výpravy, obecně by se jim alergik měl věnovat hlavně v zimním a letním období.

2. Na jaře a na podzim bychom měli omezit větrání místností. To neznamená, že by člověk měl sedět v „smrádečku,“ ale že větrat by se mělo rychle a pořádně a rozhodně bychom neměli nechávat dlouhodobě otevřená okna. Pozor na otevírání oken během různých cest autem.

3. Pokud můžeme chovat zvíře, je dobré, aby nevyžadovalo pravidelné venčení. Na jaře a na podzim ho sice může venčit někdo jiný, jenže pyly se mohou dostat domů i díky huňaté srsti domácího mazlíčka. V těchto ročních obdobích bychom je měli obecně více mýt (i ty co jsou doma).

4. Doporučuje se také konzumace bílého jogurtu a to několikrát denně, díky ní se výrazně snižují negativní efekty pylů. Je možno jíst i různé ovocné jogurty, ale neměly by to být ty výrobky plné škrobu a cukru, ale skutečný jogurt. Pokud nám bílý nesedne, tak vždy si můžeme udělat vlastní ovocnou směs, kterou vyrobíme díky použití nějaké kvalitní domácí marmelády.

5.  Pokud jsme byli na procházce v nějakém krizovějším období, vždy po návratu domů si pořádně umyjme ruce (to bychom měli dělat všichni, nezávisle na tom jestli jsme nebo nejsme alergici) a převlékněme se. Pyly se usazují na celém těle a samozřejmě také na oděvu, takže na jaře a na podzim je nutno prát výrazně častěji. Nezapomínejme na mytí hlavy, vlasy jsou podobně dobrý „lapač“ jako zvířecí srst.

6. Hlídejme si dostatečný přísun vitamínu C. Díky tomu se zvýší imunita organismu (další způsoby na zvýšení imunity si můžete přečíst např. tady) a alergické reakce nebudou až tak nepříjemné.

7. V přírodě při záchvatu  dýchejme přes navlhčený kapesník a snažme se dostat co nejrychleji z škodlivého místa. Doma můžeme vyzkoušet léčivou sílu lopuchu, kopřivy a pampelišky – samozřejmě alergik by je neměl očichávat či se obklopit jejich květy, ale pít různé nálevy a extrakty z těchto rostlin.