Jak správně mýt ruce

Na každý kousek lidské kůže se vejdou miliony virů a bakterií. A některé z nich mohou znamenat velké riziko pro naše zdraví. Proto je velmi důležité dodržovat hygienické zásady, u nichž základem je vždy mytí rukou. Mnoho lidí to podceňuje a ještě více lidí si ruce nemyje správně. Podívejme se na to, jak by měl vypadat ideální postup v pěti krocích.

1. ruce nejdříve namočíme a nabereme si na ně tekuté mýdlo (obecně je o něco hygieničtější než klasické tuhé).

2. nejdříve třeme obě ruce vnitřní stranou o sebe a pak pravou rukou umyjeme prostor mezi prsty ruky levé a levou rukou uděláme totéž u ruky pravé – provedeme to jak z vnější, tak i z vnitřní strany.

3. potom sevřeme jednu ruku do pěsti a vnější stranou prstů promasírujeme druhou dlaň a samozřejmě pak levačku a pravačku prostřídáme.

4. palec sevřeme do pěsti jedné ruky a pořádně promasírujeme, pak obě ruce vystřídáme a nakonec ještě bříšky prstů vyčistíme hřbety rukou.

5. dlaně velmi pečlivě opláchneme, vytřeme je do sucha papírovým ručníkem, který pak použijeme k vypnutí vody (na kohoutky a páky při pouštění vody nanášíme spoustu různých bacilů).

Je asi vidno i holým okem, že takovýto postup (je to oficiální doporučení Světové zdravotnické organizace) nedodržuje skoro nikdo. Ne vždy je to možné, náklady a ekologičnost používání jednorázových utěrek takový postup trochu zpochybňují. Mimo domov je samozřejmě nutné omezit kontakt s bacily na minimum, ale tam téměř vždy jsou k disposici bezdotykové baterie a nebo právě papírové ručníky či elektrické sušáky. Určitě bychom neměli venku sahat na látkový ručník, v takovém případě je lepší nechat oschnout ruce působením vzduchu. Ruce bychom si měli správně mýt přibližně kolem minuty, pořadí výše uvedených kroků je docela jedno a ve skutečnosti technika mytí také nehraje největší roli. Důležité je jen to, abychom na dlaních, hřbetech a mezi prsty nevynechali jediné zákoutí (včetně okolí nehtů) a pak vše pořádně opláchli.

A kdy bychom si vlastně správně měli mýt ruce?
– před jídlem a před každým kontaktem s potravinami
– po každém použití toalety či výměně dětské plenky
– po návratu domů
– po kašlání a smrkání
– po každém hraní s nějakým zvířátkem nebo po úklidu hraček čtyřnohého miláčka
– po kontaktu se syrovým masem a neloupanou zeleninou
– když sáhneme na odpadkový koš nebo vysavač či sáček od vysavače
– před a po ošetření nějaké otevřené ranky
– před a po kontaktu s nemocnou osobou
– před nasazováním kontaktních čoček
– po sahání na špinavé boty či různé hadry na podlahu nebo například i dětské zablácené kalhoty či bundu