Úno 092013
 

Hemeroidy neboli také lidově zlatá žíla pronásledují člověka od nepaměti. Bývají spojovány se sedavým životním stylem i když příčin vzniku je výrazně více. Tento problém by měl řešit lékař.  Jenže značná část lidí se prostě stydí a raději sedí doma a hledají nějaký způsob, jak si ulevit. Těm by mohly pomoci bylinkové rady našich babiček, které sice možná stud tolik netrápil, ale nedostatek financí na drahého felčara ano. A musely si nějak radit.

Samozřejmě před domácí léčbou se vždy doporučovala menší úprava životosprávy. Člověk trpící hemeroidy by měl trochu zmenšit konzumaci vláknin, nemělo by mu uškodit, když jídelníček přiblíží tzv. bezezbytkové stravě. Doporučuje se také omezit ostré koření, alkohol, kakao a kávu. Z potravin je lepší vyloučit smaženou krmi a tuky. Rozhodně se nesmí užívat různá domácí projímadla a vůbec silou vyvolávat „pročištění.“

Ale když hemeroidy zaútočí, je dobré mít po ruce i rychlou léčbu, která přinese téměř okamžitou úlevu. Můžeme si připravit bylinkovou směs z 1 dílu ptačího truskavce, 1 dílu šalvěje, 1 dílu tužebníku, ke kterým přidáme po dvou dílech kaštanové a dubové kůry. Tři lžíce léčivé směsi zalijeme dvěma a půl litry vody a vaříme je na malém plameni po dobu deseti minut. Tekutinu přecedíme a necháme vychladnout do teploty třiceti stupňů. Pak si namáčíme svou bolavou sedací část těla po dobu deseti minut. Další lázně pomalu ochlazujeme a zkracujeme, finální teplota by měla být kolem osmnácti stupňů. Po koupeli se vždy řádně osušíme a namažeme bolavé místo měsíčkovou mastí. Kůra by měla trvat deset až čtrnáct dní.

Další bylinky které se používají pro přípravu „hemeroidových lázní“ jsou řebříček, pískavice čili řecké seno a také vilín virginský. Nemícháme je, každou můžeme užívat samostatně. U všech si připravíme léčivo stejným způsobem, jako u bylinkové směsi. Poté si sedáme do koupele o teplotě kolem třiceti pěti stupňů. Osušení a namazání měsíčkem je stejné. Také si můžeme připravit velmi jednoduše obklady ze lněného semínka. Tři lžíce zalijeme půl litrem vody a povaříme deset minut. Pak přidáme ještě čtyři lžíce mléka a do vzniklé tekutiny namočíme vatičku, kterou přiložíme na bolavé místo. Nejrozumnější je tyto obklady dělat večer.