Kolika u kojenců

Kolika patří mezi nejčastější zdravotní problémy kojenců. Existuje spousta domácích rad a teorií na její téma, bohužel velká část z nich je mylných nebo nepřesných. Příčin bolestí v břišní krajině nemluvněte je několik, většinu z nich je možno celkem bez problémů v domácích podmínkách vyřešit a to i bez používání jakýchkoliv léků.

Bez nadsázky se dá říci, že kolika se objeví alespoň jednou u všech kojenců mezi třetím týdnem a třetím měsícem jejich života i když jako pravidelný problém se řeší přibližně u jedné třetiny dětí. Převážně přichází odpoledne nebo večer, trápí jak děti kojené přirozeně, tak i ty, které mléko dostávají z lahve. Vědci a lékaři stále nejsou jednotní, co tento neduh vyvolává. Nejčastěji se dnes tvrdí, že „na vině“ je nedostatečně rozvinutý nervový systém v trávicí soustavě, který způsobuje, že jídlo není rychle a dobře stráveno. Uvádí se ale i další příčiny. Jedná se například o polykání vzduchu během jídla, alergii na mléko a také se u kojenců krmených mateřským mlékem může jednat o reakci na nějakou potravinu, kterou maminka měla k obědu či večeři (převážně jde o jídla, která vyvolávají větší či menší nadýmání, jako jsou například luštěniny a košťáloviny). Koliky může vyvolat i stres nebo příliš velké množství různých zážitků.

Koliku nejčastěji poznáme tak, že dítě najednou začne bolestivě plakat a nám se ho nedaří žádným osvědčeným způsobem uklidnit. Často přitom krčí nožky a pak je zprudka natahuje, mává ručičkami, zatíná pěstičky a má rudý obličej. Bříško je nafouklé a pevné. Občas brekot na chviličku ustane, v té chvíli můžeme zaslechnout sem tam nějaký prdík či kručení v břiše. Pláč zmizí stejně rychle jako se objevil.

Když kolika zaútočí, nejdůležitější je zachovat klid. Stres se přenáší na dítě a jen zesiluje problémy. Také je dobré vypnout rádio či televizi a obecně ztlumit chod domácnosti. Náš další postup by měl záležet částečně od toho, co má či nemá dítě rádo. Někdy pomůže příjemná teplá koupel, ale pokud ji děti nesnáší příliš dobře, mnohem lepší je teplá plena či ručník přiložená na bolestivé bříško. Někteří rodiče nedají dopustit na fén, kterým opatrně (z větší dálky a krouživými pohyby) pouští ohřátý vzduch na břicho. Toto je ale také velmi individuální, některé kojence zvuk fénu uklidňuje, jiné zase může rozzlobit. Užitečný může být i zabalený termofor. Ten vytvoří lehký tlak na břicho a pomůže robátku s pšoukáním, kterým si ulevuje. Pokud se kolika neobjevila hned po jídle, pomůže i jemná masáž bříška (až od pátého týdne života), také můžeme dítěti pomoci při krčení nohou (podržíme je v jedné poloze pár vteřin), kdy se snaží dostat do bezpečné pozice, kterou mělo v děloze. Dítě můžeme chovat v klubíčku a nebo ho položíme na předloktí, nožičky necháme viset dolů a druhou rukou ho jistíme. Pozor, polohy, obklady a masáže nekombinujeme, dítě by to mohlo vystresovat. Nejdříve uděláme jedno a pak druhé, vše v klidu a pomalými pohyby. S miminkem si při kolice povídáme, broukáme mu a nebo zpíváme, podle toho, co na něj nejvíce účinkuje. Dříve se podávaly fenyklové a kmínové čaje, ale dnes je lékaři u kojenců příliš nedoporučují. Může si je ale pravidelně dávat maminka.