Kopřiva dvoudomá – skvělá na čaj i na vlasy

Kopřiva na louceKopřivu má většina lidí za nějaký naprosto nepřijatelný plevel, který možná někdy využije na velikonoční nádivku, ale jinak se jí vyhýbá jako čert kříži. Přece tak nepříjemně pálí a na zahradách hubí, co může. Ve skutečnosti ale tato rostlina patří mezi velmi užitečné bylinky, jejíž léčivé schopnosti je možno v domácích podmínkách velmi dobře využít a prospět tak nejen zdraví, ale i kráse.

Proč nás vlastně kopřiva pálí ? Dlouho se tvrdilo, že na vině je kyselina mravenčí, ale dnes již víme, že za to mohou histamin, acetylcholin a serotonin, které jsou obsaženy v chloupcích kopřivy dvoudomé. Za pocit pálení je zodpovědná právě ta první látka. Listy kopřivy dvoudomé zase obsahují chlorofyl, xanthofyl, vitamíny C, B2, B5 a K, flavonoidy a také spoustu různých minerálů, včetně vápníku, hořčíku a železa. V kořenech této léčivé bylinky se zase nachází pektiny, steroly, polysacharidy a minerální soli. Jak asi i z tohoto neúplného výčtu užitečných látek musí být jasné, tento „plevel“ je ve skutečnosti naprosto dokonalou zásobárnou zdraví prospěšných látek.

Bývá obecně využívána pro své močopudné účinky při různých onemocněních močových cest a také při ledvinových kamenech. Látky které obsahuje, také pomáhají při nadměrném pocení, zlepšují práci jater, očišťují organismus, podporují vylučování močoviny a chloridů, pomáhají tělu odstraňovat toxiny a obecně očišťují organismus. Dříve se také tato žahavá rostlina používala na omezení vnitřních krvácení (díky působení vitamínu K) a rozmačkané listy se přikládaly na rány. A to, že kopřiva (přesněji šlehání touto rostlinou) je dobré na omezení účinků revmatu a artritidy slyšel asi každý – pozor, má to opravdu i vědecky doložitelné základy.

Kulinární využití kopřiv je obecně velmi dobře známé. Jako potravina se ve formě různých salátů, ale také i náplně do nádivky na velikonoce, využívají mladé rostliny – dokud nedosáhnou výšky přibližně patnácti centimetrů. V pozdějším období se používají mladé lístečky a vrcholky rostliny. Před použitím se je spařuje. Jako nápoj, ale i lék je možno si udělat kopřivový čaj. Čerstvé listy stačí louhovat přibližně minutu, sušené do pěti (na sklenici stačí přibližně vrchovatá lžička listů) – samozřejmě je možné čas prodloužit, ale pak se zesilují močopudné účinky. S čajem je dobré nepřehánět, ve větším množstvím vás může hezky prohnat a také zvyšuje pocit žízně.

Jako léčivo na chřipky, nachlazení a různé problémy s bolestí v krku se dá využít kopřivový med.  Ten vyrobíte tak, že kilogram čerstvých kopřiv umelete a drť poté zalijete litrem horké vody a promícháte. Po půl hodině vymačkáte veškerou tekutinu, kterou převaříte. Když mírně vychladne, přidejte půl kilogramu medu (ideální je luční nebo lipový), rozmíchejte, rozlijte do sterilizovaných sklenic, zavíčkujte a zavařte. Pro očištění organismu a vůbec někdy kolem poloviny jara je dobré si udělat kopřivovou kúru. Kopřivu umelete, smícháte s malým množstvím vody a po odstátí vymačkáte veškerou šťávu. Ještě lepší je ji přímo odšťavnit v odšťavňovači. Tuto životodárnou tekutinu pijete po třech lžících dvakrát denně po dobu dvou týdnů. Pozor léčbu je možno opakovat jen dvakrát za tři měsíce.

Pro krásu se kopřiva dvoudomá dá využít samozřejmě také. Její posilující účinky na vlasy jsou obecně známé, využívají je i velké společnosti buď přímo v různých kopřivových šamponech nebo ve výtažcích z této byliny, které přidávají do svých výrobků, protože posilují kořínky vlasů a omezují vznik lupů. Lžičku sušených listů (nepoužívat čerstvé, barví lehce do zelena a určitě nechcete vypadat jako vodník Česílko – a ani suché se moc nehodí pro světlé vlasy), zalijte vroucí vodou a nechte vylouhovat. Po mírném vychladnutí si tekutinou opláchněte vlasy po jejich umytí. Vlasům prospěje i kopřivový ocet, který je může zesílit a přidá jim lesk. Hrst čerstvých listů zalijte půl litrem vroucí vody, přikryjte a odložte na tři hodiny. K přecezené tekutině vmíchejte čtvrt litru ovocného (např. jablečného) octa a po každém umytí hlavy vmasírujte trošku octa do kůže. Velmi jednoduše se dá udělat i kopřivová koupel. Umelte si rostlinu, vložte do přírodního dobře prodyšného sáčku a ten zavěste pod pod kohoutek s tekoucí vodou napouštějící vanu. Tato koupel pomáhá na různé revmatické bolesti a také je prospěšná pro pokožku.