Kořen lékořice – účinky a použití

Lékořici si většina lidí v dnešní době spojuje jen s různými sladkostmi, které mají přibližně stejný počet zastánců jako i zapřísáhlých nepřátel. Jenže specifická chuť a mlsání, to není vše, co  nám tato bylina může nabídnout. Ve skutečnosti se jedná o velmi užitečné přírodní léčivo, jehož účinky znali již ve starověku.

Tato léčivá rostlina z čeledi bobovitých se přirozeně vyskytuje v jižní Evropě a Asii. U nás zplaněla na teplé jižní Moravě. Má ráda suché a teplé podnebí a bohatou a dobře propustnou půdu s dostatkem živin. Dorůstá do výšky přibližně půl druhého metru. Má rovný silný stonek, bledě fialové květy jsou uspořádány do hroznů a plodí lysé lusky. Drogou je  dlouhý kořen, který by se měl sbírat na podzim a sušit při teplotě kolem třiceti stupňů. Obsahuje saponiny, flavonoidy, vonné silice, škroby a také vitamíny A a B.

Blahodárné účinky lékořice na lidské zdraví byly kdysi všeobecně známé, ale dnes se na ně trochu pozapomnělo. Léčivo pomáhá odkašlávat, povzbuzuje tvorbu slin a žaludečních šťáv a tím pádem také zlepšuje trávení a metabolismus. Žvýkání kořene se doporučovalo jako jeden ze způsobů na očistu dutiny ústní a také jako prevence před vznikem zánětu dásní a kurdějí. Lékořice by měla chránit náš trávicí systém, podávala se při žaludečních a dvanáctníkových vředech. Snižuje bolest a křeče, kdysi se z tohoto důvodu doporučovala i během těhotenství, ale dnes její nadměrnou konzumaci lékaři těhotným a kojícím matkám rozhodně nedoporučují (může mít negativní vliv na intelektuální rozvoj dítěte). *

Použití lékořice závisí na tom, jaké účinky od této byliny potřebujeme. A tak na kašel se doporučuje nálev, který připravíme tak, že jednu lžíci bylinky zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme louhovat přibližně čtvrt hodiny. Podáváme třikrát až pětkrát denně po jedné lžíci. Stejnou tekutinu se podávalo i na zlepšení trávení a jako prevence proti zácpám – v tomto případě se podává jedna lžíce po jídle. Lékořice se také dá využít zevně. V takovém případě opatrně rozpustíme čtvrt kostky kvalitního másla a vmícháme do něj lžičku sušené drogy. Přelijeme do mističky a používáme jako mast, která by podle lidové medicíny měla výrazně urychlit hojení různých ran. Lékořici se doporučovalo i proti padání vlasů. Naše prabáby umlely kousek kořene, smíchaly ho se šafránem a trochou mléka a každý den potíraly touto směsí kůži na hlavě u svých plešatících mužů. Stejná směs podle tradičních mouder by měla urychlovat růst vlasů.

* Kromě těhotných žen by si na lékořici měli dávat lidé se srdečními, jaterními a ledvinovými problémy.