Křeče a bolest v lýtku

Bolest nebo nepříjemné křeče v lýtku jsou problém, který se nejčastěji týká fyzicky aktivních lidí a těhotných žen. Příčin tohoto stavu je celkem mnoho, někdy se dokonce jedná o první symptomy nějakého závažnějšího onemocnění. Proto je dobré pocity v lýtkách pravidelně sledovat a v případě nejistoty se raději vydat za radou k lékaři.

1. během těhotenství se křeče v lýtku objevují nejčastěji ve třetím trimestru. Je to relativně normální stav, který může mít vícero příčin – například nedostatek hořčíku, tlak dělohy nebo odkrvení nohou.

2. bolest v lýtku objevující se v noci může být způsobena také různými faktory, ale nejčastěji je důsledkem větší fyzické aktivity. Svalovým křečím se nevyhnou lidé, kteří hodně běhají, lyžují, jezdí na kole a nebo chodí na delší vysokohorské túry.

3. z předchozího bodu je asi každému jasné, že fyzická aktivita zapříčiňuje i bolesti v lýtku, které se objevují během dne. Nejčastěji se s tímto jevem setkáme po tréninku, závodu nebo nějakém delším výletu. Omezit její výskyt pomůže pravidelná rozcvička a protahování, pitný režim a také dobrá příprava na každou akci. Jestliže křeče v lýtku odmítají ustoupit, je lepší navštívit odborníka, protože se může jednat mimo jiné o natržený sval nebo dokonce o trombózu.

4. nadměrná tvorba adrenalinu, která provází život v neustálém stresu, může kromě jiného způsobovat i nepříjemné bolesti svalů a tím pádem samozřejmě se občas projevuje i v lýtku.

5. pokud trávíme příliš dlouhý čas na sluníčku nebo v solárku, je docela pravděpodobné, že nám v lýtkách začne nepříjemně cukat. A protože příčina, neboli přehřátí, je v tomto případě jasná, bolest odstraníme přesunutím se do stínu či celkovým ochlazením organismu.

6. dlouhodobá a pravidelně se objevující bolest lýtek může být také důsledkem nedostatku minerálů – tělu nejpravděpodobněji chybí hořčík, vápník a draslík. Důležité je upravit jídelníček a omezit věci, které způsobují odliv těchto látek z těla- zaměřit bychom se měli na nápoje obsahující kofein nebo alkohol. Pozor si musí dát lidé, kteří zkouší různé „zázračné diety“, tam je většinou velký problém s vyváženým přísunem zdraví prospěšných látek.

7. bolest v lýtku může vyvolat i sedavá práce, zvláště jestliže jsme zvyklí sedět s nohou přes nohu či nějakým jiným zkroucením dolních končetin omezíme přísun krve do svalů.

8. křeče může vyvolat i dehydratace. Bolesti v lýtku které ucítíme během dlouhodobého zvracení nebo průjmů jsou velmi pravděpodobně signálem, že tělu schází tekutiny.

9. jak je již napsáno v úvodním odstavci, časté křeče v lýtku jsou občas i příznakem závažnějšího onemocnění. Jestliže vyloučíme všech osm předchozích bodů, raději požádejme lékaře o kompletní prohlídku. Bolesti mohou být jedním ze symptomů cukrovky, potíží s vysokým tlakem, kornatění tepen, křečových žil nebo první známkou nějakého nervového onemocnění.