Lis 092013
 

Vůně skořice nás provází do dětství. Rodiče ji sypali na krupicovou kaši, je nedílnou součástí většiny jablečných koláčů. Proto si většina lidí toto koření spojuje jen se sladkostmi a nepřemýšlí o tom, jestli nemá i nějaké léčivé účinky. Mlsoty přeci jíme jen pro potěšení a ne pro zdraví. Přitom skořice může mít pozitivní vliv na náš organismus a nejvíce to oceníme právě během sychravějších ročních období.

Jak již dokázalo mnoho různých vědeckých výzkumů, skořice má antiseptické a rozehřívající vlastnosti. A to můžeme využít hlavně na podzim a v zimě, kdy po návratu z procházky si dáme hrneček teplého čaje, mléka, kakaa a nebo i kávy obohacený špetičkou tohoto voňavého koření. Můžeme si připravit i silnější medicínu, stačí vzít lžičku skořice, zalít ji horkou vodou a když trochu vychladne, dochutíme ji ještě medem, citronem a pak vypijeme. Antiseptický účinek mohou využít i lidé, které trápí nepříjemný zápach z úst, kromě konzumace potravin s troškou skořice, mohou pravidelně žvýkat i různé žvýkačky, které toto koření obsahují. A nebo si každé ráno vykloktají ústa nálevem ze lžičky skořice a půl sklenice vroucí vody, který necháme louhovat přibližně deset minut.

Mezi další léčivé účinky skořice patří i schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Jak ukázal výzkum provedený na Ball State University v Indianě, lidé, kteří si přidávali několik gramů koření do své snídaně (různé musli, vločky a lupínky), měli několik hodin hladinu cukru nižší přibližně o jednu čtvrtinu v porovnání s těmi, kteří skořici v jídle neměli. Toto koření je také kvalitní antioxidant, zlepšuje trávení a snižuje krevní tlak. Pokud chceme skořici používat jako léčivo, měli bychom si koupit tzv. cejlonskou, která je sice dražší, ale má v porovnání s levnější a rozšířenější verzí cassia nižší obsah kumarinu. Ten v nadměrném množství může poškozovat játra.

Léčivé, či přesněji výše uvedené antiseptické, účinky můžeme využít také zevně. Pokud nás trápí studené nohy a nebo se potřebujeme rozehřát po nějaké procházce, smícháme si dvě lžíce medu, lžíci cukru a jednu vrchovatou lžičku skořice.  Vzniklou pastou masírujeme přibližně pět minut chodidla. Efekt je okamžitý, navíc takovýto peeling nám krásně vyhladí a zjemní kůži na nohou. V kosmetice se využívají spíše skořicové silice než práškové koření, to se hodí převážně jen na různé druhy peelingů a nebo v některých případech může pomoci i proti akné, ale o tom jsme psali už dříve – viz článek zde.