Úno 102017
 

Je velmi demotivující, když člověk zírá mnoho hodin nebo dokonce i dnů do učení a po několika týdnech či měsících zjistí, že mu z celé té práce nezůstalo v hlavě nic. Anebo tam má pouze nějaké nesetříděné trosky znalostí. Po několika takových zkušenostech nemálo lidí pokrčí rameny a řekne si, že prostě nejsou studijní typ, takže příště nemá smysl se vůbec namáhat. Přitom, pokud nám nebyla shůry dána výborná paměť, i správné učení se musíme nejdříve… naučit. Celý proces lze rozdělit do pěti fází.

Číst celé “Jak se lépe učit” »

Čvn 242016
 

Podle mnoha průzkumů přibližně dvě třetiny až tři čtvrtiny žen má po porodu melancholičtější náladu a několik dalších příznaků, které se označují termínem baby blues či poporodní smutek. Tento stav během několika dní sám od sebe odezní. Může se ale stát, že problémy přetrvávají a dokonce se i prohlubují. V takové situaci mluvíme o poporodní depresi, kterou by se už mělo konzultovat s odborníkem.

Číst celé “Poporodní deprese – příčiny, příznaky a prevence” »

Čvn 022016
 

Ačkoliv výskyt koktání u dětí v předškolním věku není něco neobvyklého, mnoho rodičů začne při prvních výraznějších potížích s mluvením jejich ratolesti hodně panikařit. Není důvod, v naprosté většině případů se koktání dá správným přístupem odstranit nebo naprosto minimalizovat. A dokonce u prvních příznaků koktání či zadrhávání v řeči mohou většinu práce udělat sami rodiče bez pravidelných návštěv u odborníka. Stačí dodržovat sedm jednoduchých zásad.

Číst celé “Jak odstranit koktání u dítěte” »

Kvě 022016
 

Každý člověk má právo v různých situacích říkat jednoznačně ne. Přesto je to leckdy problém, zvláště když se snažíme někoho neurazit a nebo si říkáme, že nemůžeme světu ukazovat nepříjemnou tvář, protože to se přeci nesluší. Slušnost je samozřejmě velmi důležitá, ale v dnešní době, kdy jsme obklopeni neustálým marketingovým tlakem, je schopnost říci ne důležitější. Navíc bez bez této vlastnosti budeme mít velký problém to v životě někam dotáhnout, protože neustále budeme jen ve vleku událostí a dominantnějších lidí.

Číst celé “Jak se naučit říkat ne” »

Bře 092016
 

Kortizol, také lidově známý pod názvem hormon stresu, je nezbytně nutný pro správné fungování lidského organismu. Na druhou stranu všeho s mírou – jeho hladinu bychom měli pro udržení dobré psychické i fyzické kondice držet pod kontrolou. Pomoci může i následujících devět rad, kterými můžeme celkem snadno snížit hladinu kortizolu v organismu.

Číst celé “Jak snížit stresový hormon kortizol” »

Úno 242016
 

Mnoho rodičů má problém od dětí zjistit, co se během dne ve škole událo. Jejich ratolesti většinou jen rychle prohodí, že to bylo fajn nebo že neví nebo že nic, hodí tašku do kouta a začnou se věnovat nějaké své oblíbené aktivitě. Když otázku zopakujeme, převážně se nedozvíme nic nového, při dalším opakování dotazu je jediným novým výsledkem jen otrávený potomek a naše zkažená nálada.

Číst celé “Jak zjistit, co se dělo ve škole” »

Úno 102016
 

„Neskákej! Neběhej! Nedloubej se v nose! Nekřič! Neplač!“ Stačí se zaposlouchat na půl hodiny až hodinku do téměř libovolné komunikace rodiče s malým dítětem a máme téměř stoprocentní jistotu, že nějaký takový zákaz či něco podobného vytvořeného s předponou ne-, uslyšíme. A ve velkém množství případů zjistíme, že to nezabírá tak, jak by člověk očekával. Dokonce většinou se na chvíli nežádoucí činnost ještě zesílí.

Číst celé “Zákazy s předponou NE” »

Led 012016
 

Každý rok si o silvestrovské půlnoci slibujeme, co všechno vše se v našem životě změní. A o tři sta šedesát pět dní později se většinou situace v téměř nezměněné podobě opakuje. Přitom novoroční předsevzetí jsou opravdu velmi zajímavá možnost, jak v životě něco změnit k lepšímu, jen převážně k tomu nepřistupujeme správně. Podívejme se na desatero, které nám s předsevzetími konečně pomůže.

Číst celé “Jak dodržet novoroční předsevzetí” »

Srp 282015
 

Asi každému je jasné, že těžce nemocný člověk potřebuje nejen co nejlepší lékařskou péči, ale také naši psychickou podporu. Aby byla účinná, musíme postupovat s velkou empatií, moudře a pokud možno také s klidem, i když to ne vždy je úplně snadné, zvláště pokud máme k nemocnému opravdu velmi blízko. Řídit bychom se měli podle několika prostých zásad.

Číst celé “Jak psychicky podpořit těžce nemocného člověka” »

Srp 152015
 

Děti většinou velmi rády kreslí. Pro ně je to výtečná zábava a pro rodiče se dětský obrázek může stát zdrojem mnoha různých zajímavých informací. Prcek většinou neumí slovy přesně vyjádřit své názory i pocity, ale jeho kresba nám může napovědět, co se v malé hlavičce zrovna odehrává. Stačí, že ho poprosíme, aby nakreslil rodinu a budeme ho přitom pečlivě pozorovat.

Číst celé “Co nám řekne dětský obrázek” »

Srp 112015
 

Mnoho návštěv u lékaře končí tím, že sestřička nám řekne, kdy máme znovu přijít a do ruky nám vrazí nějaký recept, jehož význam a vůbec postup léčby nám pořádně vysvětlí až lékárník. Člověk pak má pocit, že se pan doktor o nás příliš nestaral a udělal jen nutné minimum. Někdy je to samozřejmě pravda, ale velmi často je na vině náš přístup.

Číst celé “Jak se chovat při návštěvě lékaře” »

Čvc 122015
 

Stačí, že nakoukneme do kočárku nebo dětské postýlky a v naprosté většině případů je nám naprosto jasné, jakého pohlaví je dítě i když z miminka nevidíme téměř nic. Pokud má na sobě růžovou (nebo této barvy je dokonce jen kočár či peřinka), bude to určitě holčička a pokud něco modrého, tak můžeme vsadit nemalý obnos peněz na to, že se jedná o kluka. Většině lidí to připadá normální, tradiční, ani vlastně neřeší, proč tomu tak je.

Číst celé “Modrá pro kluky, růžová pro holky” »

Dub 072015
 

Deprese patří mezi nejrozšířenější zdravotní problémy na světě a počet nemocných neustále roste. Podle Světově zdravotnické organizace jí trpí přibližně sto milionů lidí a do deseti let by se mělo jednat o druhé nejčastější onemocnění. Mnoho lidí potíže s depresí řeší pomocí léků, ale velmi účinné jsou i věci, které najdeme buď v kuchyni nebo bylinkové říši. Můžeme je označit za jakási přírodní antidepresiva.

Číst celé “Přírodní antidepresiva” »

Bře 242015
 

Během posledního březnového víkendu přesouváme na několik měsíců ručičky na hodinkách a nastavujeme si letní čas. Toto opatření, původně zaváděné z úsporných důvodů, je rozšířené ve většině regionů tak zvaného západního světa. Má hodně zastánců, ale v posledních dvou desetiletích se zvyšuje počet lidí, kteří poukazují na různé problémy spojené se změnou času. Jejich námitky se mimo jiné týkají i zdraví.

Číst celé “Změna letního času ovlivňuje zdraví” »

Pro 102014
 

Na konec předvánočního cyklu o správném výběru dárku zůstaly děti. Ty jich většinou dostávají nejvíce a také nejvýrazněji projevují radost nebo zklamání z toho, co dostanou. Samozřejmě ani u prcků neexistuje nějaký skvělý dárek, který nadchne každé dítě, ale i v tomto případě s dobrým výběrem může pomoci několik rad.

Číst celé “Vybíráme dárek pro malé dítě” »

Pro 092014
 

Každý člověk je jiný a proto neexistuje jeden univerzální návod, díky kterému by se nám vždy podařilo vybrat dokonalý dárek. Na druhou stranu existují určité rady a postřehy, které výběr správného dárečku mohou usnadnit. Na následujících řádcích se podíváme na to, co by bylo dobré zohlednit v situaci, kdy obdarovávaným má být žena.

Číst celé “Jak vybrat dárek pro ženu” »