Pro 262016
 

Oranžové tuhé mýdloV posledních letech stále více lidí používá antibakteriální mýdla a gely. V oblibě je mají hlavně mladé maminky, které se snaží zabránit svým ratolestem v kontaktu s čímkoliv, co by možná mohlo vyvolat nějaké třebas i sebemenší zdravotní problémy. Tento přístup může být mírně diskutabilní, navíc zrovna u používání antibakteriálních mýdel se ukazuje, že ve skutečnosti může být i zdraví velmi nebezpečný.

Číst celé “Nebezpečné antibakteriální mýdlo” »

Lis 152016
 

Vitamín rozpouštějící se ve skleničce s vodouV posledních letech stále více lidí sahá po různých vitamínech, minerálech a potravinových doplňcích. Čtení příbalových letáků nepatří k našim národním sportům a navíc mnoho výrobků, které lze volně zakoupit i v obyčejném obchodě, nic takového nemá. A tak je často radostně polykáme, kdy se nám zachce, ačkoliv tím snižujeme jejich účinnost.

Číst celé “Kdy brát vitamíny a minerály” »

Lis 112016
 

Čerstvě připravené espressoKáva je pro velkou část lidí naprosto nezbytnou součástí života. Ranní šálek nás po probuzení postaví na nohy, odpolední kávička je zase příjemnou tečkou po dobrém jídle a nebo nepostradatelným dodatkem k chutné svačině. Ohledně celkové zdravosti nápoje se mezi odborníky stále vedou diskuze, obecně převládá názor, že v umírněném množství příliš neškodí. Pokud naše konzumace umírněná není, tělo začne celkem rychle vysílat signály, že jsme to s kofeinem přehnali. Příznaky předávkování lze celkem snadno rozeznat.

Číst celé “První příznaky předávkování kofeinem” »

Říj 272016
 

Nepříjemný zápach z úst přetrvávající i po vyčištění zubů se odborně nazývá halitóza. Je to docela nepříjemný společenský problém, který nám hodně komplikuje život i kontakty s jinými lidmi a navíc se může jednat o příznak nějakých zdravotních potíží. Občas halitózu pomůže potlačit žvýkačka či vykloktání, ale stejně je to ve většině případů pouze krátkodobé řešení. Proto je důležité znát příčiny, které zápach z úst způsobují.

Číst celé “Jak vzniká halitóza” »

Říj 132016
 

Příchod studených a stále kratších dnů znamená pro většinu lidí také výrazný pokles fyzické aktivity a z logických důvodů také převážně trávíme stále méně času na čerstvém vzduchu. Díky tomu na podzim a v zimě máme mnohem častěji potíže s horší náladou a také výrazně větší sklony k přibírání kilogramů. Jestliže se chceme cítit jako na jaře či během léta, musíme na podzim a v zimě nějakým způsobem zrychlit metabolismus. Podívejme se na osm rad, jak fungování svého těla trochu rozhýbat. Hodí se nám to pak celý rok.

Číst celé “Jak zrychlit metabolismus” »

Zář 222016
 

Srdce je jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle, a proto bychom o něj měli pečovat každý den. Neúnavně nám slouží a dokáže vydržet opravdu hodně, ale jakmile s ním začneme mít nějaké problémy, tak už se jich většinou nezbavíme až do konce života. Pokud tedy chceme mít své srdce zdravé, bylo by rozumné dodržovat následujících sedm návyků.

Číst celé “Jak mít zdravé srdce” »

Zář 062016
 

Oční duhovkaIridologie není v naší zemi příliš známý pojem. Jedná se o neinvazivní vyšetřovací metodu, která se snaží odhalit stav našeho zdraví podle různých změn, jaké vykazuje oční duhovka. První pokusy o diagnostiku nemocí podle stavu duhovky se nezávisle na sobě objevily už ve starověké Číně a Egyptě, v Evropě tato metoda začala získávat popularitu až relativně pozdě. V roce 1670 Philip Meyens v knize Physiognomica medica popsal vazby mezi jednotlivými orgány a duhovkou a v devatenáctém století jeho práci dále rozvinul maďarský lékař Ignátz von Peczely. Od té doby se metoda dále vyvíjela, i když v jejím hodnocení odborníci stále nejsou jednotní. Podívejme se na některé nemoci, které by měl podle iridologických postupů ze stavu duhovky vyčíst i laik.

Číst celé “Oční duhovka a nemoci” »

Čvc 072016
 

Svědění kůže na různých místech našeho těla rozhodně není příjemné a pokud se jedná o dlouhodobější záležitost, tak má převážně i negativní vliv na naši psychickou kondici. Příčin svědění může být mnoho, někdy se dokonce jedná i o příznak nemoci či závažnějších alergických problémů. V takových situacích se převážně objevují i různé doprovodné prvky, jako je například vyrážka nebo pupínky či různé skvrny. Někdy nás ale kůže na těle svědí bez významnějších příznaků. V případě problémů s dlouhodobým svěděním je rozumné navštívit lékaře, který určí přesný důvod potíží, ve většině situací je navíc užitečné znát různé domácí metody, jak nepříjemný pocit co nejvíce omezit.

Číst celé “Svědění kůže na těle” »

Čvc 022016
 

Problémy s akné na zádech nemají jen puberťáci. Vřídky se ve větší či menší míře objevují relativně často i u dospělých, což může být zvláště v letních měsících nejen kosmetický, ale i společenský problém. Přeci jen není nic příjemného vystavovat svá poďobaná záda na odiv během opalování nebo při nošení trochu odvážnějšího oblečení. Proto je užitečné znát způsoby, jakým výskyt akné na našich zádech zlikvidovat nebo přinejmenším co nejvíce omezit.

Číst celé “Akné na zádech” »

Čvn 192016
 

Hypokalémie, což je odborný pojem pro nedostatek draslíku v organismu, se nejčastěji objevuje v situaci, kdy díky diuretikům neboli močopudným přípravkům vylučujeme příliš velké množství tohoto důležitého minerálu z našeho organismu. Pokud deficit přetrvává delší dobu, mohou se objevit časté a nepříjemné problémy se srdcem, vysokým tlakem, otoky a také nás bude trápit celková únava – později se tyto zdravotní potíže mohou výrazně zesilovat. Proto je dobré vědět, jak příznaky nedostatku draslíku poznat.

Číst celé “Nedostatek draslíku čili hypokalémie – příznaky” »

Kvě 132016
 

Mléko a sýr k snídaniIntolerance neboli nesnášenlivost laktózy je velmi rozšířeným zdravotním problémem, který se podle různých odhadů týká dvaceti až čtyřiceti procent populace (nejvyšší výskyt intolerance laktózy je v Asii, ale ani v Evropě se nejedná o úplně marginální záležitost). Může být částečná nebo úplná a vzniká ve chvíli, kdy organismus není schopen vytvářet dostatečné množství enzymu laktázy, který laktózu dokáže v těle štěpit a tím pádem umožnit její využití. Pokud zůstane nerozložená, ve střevech začne docházet k její fermentaci, množení nežádoucích bakterií a podráždění stěn trávicího traktu, díky čemuž následně trpíme různými zažívacími problémy.

Číst celé “Příznaky intolerance laktózy” »

Dub 212016
 

Pot se nám převážně automaticky spojuje s nepříjemným pocitem a zápachem. Proto většinou děláme vše, co je v našich silách, abychom se pocení a jeho doprovodným jevům vyhnuli. Prodeje deodorantů a různých parfémů stoupají, jejich producenti si radostí mnou ruce, ale naše tělo až tak moc nadšené není. Protože pocení je do určitého stupně zdravé a dá se i říci, že nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Podívejme se na šestero nejdůležitějších důvodů.

Číst celé “Pocení je zdravé” »

Bře 242016
 

To, jak spíme, má reálný vliv nejen na kvalitu spánku, ale i na naše zdraví. Věděli to už naši prapředkové, kteří nejvíce doporučovali spaní na levém boku. Neměli to vědecky odůvodněné, jen dlouhodobým pozorováním zjistili, že to prostě takhle funguje. A jaké jsou odborné důvody pro výběr této polohy? Podívejme se na ně a také na pár tipů, jak se naučit spát na levém boku.*

Číst celé “Zdravé spaní na levém boku” »

Pro 012015
 

I když sůl asi není až tak strašný zabiják jak se přibližně posledních dvacet let tvrdilo, stále platí, že omezení spotřeby soli pomůže výrazně snížit tlak a ochránit naše srdce a také celou oběhovou soustavu. Jenže mnohem snadněji se to řekne, než udělá, což asi potvrdí každý člověk, který si navykl hodně solit.

Číst celé “Jak omezit solení” »

Lis 102015
 

Objevil se vám na kloubech nebo vystupujících kostech na noze žlutošedivý ztvrdlý výrůstek, který hodně bolí? Tak to znamená, že nejpravděpodobněji máte problémy s kuřím okem. Ačkoliv se nejedná o nějaký závažný zdravotní problém, stejně je to nepříjemná záležitost, kterou je potřeba nějakým způsobem řešit. Ale jako vždy je nejlepší potížím předcházet a proto je dobré vědět, díky čemu vůbec kuří oka vznikají.

Číst celé “Příčiny vzniku kuřích ok” »

Říj 192015
 

CibuleČesnek a cibule jsou nedílnou součástí naší kuchyně. Najdeme je v nesčetném množství teplých i studených jídel, která jim velmi často vděčí za svou jedinečnou chuť a vůni. Má to ale jeden nemilý háček. Po konzumaci potravin, které obsahují obě tyto cibuloviny, bohužel také musíme řešit problém s nepříjemným zápachem z úst. Zvláště nepříjemné je to v případě různých společenských či romantických setkání. Ale jako téměř u všeho i v této situaci existuje několik osvědčených doporučení, která pomáhají potíže řešit.

Číst celé “Zápach z úst po česneku a cibuli” »

Říj 042015
 

Samozřejmě z hlediska zdraví je nejlepší, když necháme náš organismus, aby si menstruaci řídil sám. Ale někdy nastanou situace, kdy se nám její načasování příliš nehodí a potřebujeme ji z různých důvodů s jistým předstihem vyvolat. Pokud máme jistotu, že nejsme zrovna ve stavu radostného očekávání, většinou to není vůbec složité a nemusíme běžet za gynekologem pro prášky.

Číst celé “Jak přivolat menstruaci” »

Říj 022015
 

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) přibližně každý pátý člověk trpí nedostatkem železa. Ve většině případů se tento problém projevuje zvýšenou únavou a také chudokrevností. Přitom potravin, které tento minerál obsahují, vůbec není málo. Jen je musíme znát a samozřejmě také trochu přizpůsobit svůj pravidelný jídelníček.

Číst celé “Potraviny obsahující železo” »

Zář 282015
 

Bolesti hlavy nás nejčastěji přepadnou naprosto nečekaně. Ačkoliv ve většině případů nejde o nějaký závažný zdravotní problém, i tak nám dokážou velmi znepříjemnit život. Přitom v mnoha případech jim můžeme docela předcházet. O některých příčinách, jako je například neprospaná noc, nikotin nebo příliš bujaré oslavy, ví asi každý, ale mnoho častých důvodů bolesti hlavy zas až tak moc známých není.

Číst celé “Časté příčiny bolesti hlavy” »