Úno 032018
 

Neloupané mandleVitamín E odehrává v našem těle velmi důležitou roli. Pomáhá léčit záněty, zlepšuje tvorbu červených krvinek a má také velmi silné antioxidační účinky. Dospělí lidé by měli každý den dodávat organismu alespoň kolem patnácti miligramů této v tuku rozpustné látky. Jenže jak ukázalo několik vědeckých výzkumů, zhruba tři čtvrtě populace, ani této relativně nízké úrovně nedosahuje. Dlouhodobý nedostatek vitamínu E může mít pro nás i docela vážné následky.
Číst celé “Nedostatek vitamínu E” »

Péče o oči aneb dobrý zrak co nejdéle

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Péče o oči aneb dobrý zrak co nejdéle
Led 112018
 

Asi každý ví, že s postupem věku se lidem zrak mírně zhoršuje. S tím opravdu moc udělat nemůžeme. Ale to neznamená, že musíme být úplně pasivní. Na rychlost a intenzitu,  jakou oslabování zraku postupuje, už určitý vliv máme. Jen je nutné s péčí o oči začít brzy. Nesmíme čekat na chvíli, kdy nám to organismus řekne sám a my zjistíme, že najednou vidíme čím dál tím hůř. Tento moment a jeho intenzitu se dá o nemálo let odložit.

Číst celé “Péče o oči aneb dobrý zrak co nejdéle” »

Jak poznat rýmu

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak poznat rýmu
Lis 292017
 

Nos je jakýmsi ostražitým hlídačem našich horních cest dýchacích. Chrání je před útokem různých bakterií, virů a plísňových spor. Jedním z vnějších projevů této přirozené ochrany je právě rýma. Někdy ji vlastně nemusíme moc řešit a postupem času přejde sama, jindy bychom raději měli navštívit doktora, který následně doporučí ideální léčbu. Vše záleží na tom, o jaký druh rýmy se jedná. A různé typy bychom měli umět rozeznat.

Číst celé “Jak poznat rýmu” »

Bylinky na ledviny

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bylinky na ledviny
Lis 192017
 

Bylinky mohou hrát velmi významnou roli při léčení a prevenci různých ledvinových problémů. Níže představíme osm zázračných rostlinek, které pomohou udržet naše ledviny v pořádku a nebo urychlí jejich léčbu v případě závažnějších zdravotních obtíží. Pozor, nemusí být vhodné pro každého. Jejich užívání je rozumné vždy konzultovat se svým lékařem, který nejdříve musí určit přesnou diagnózu.

Číst celé “Bylinky na ledviny” »

Příznaky hormonální nerovnováhy

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Příznaky hormonální nerovnováhy
Lis 172017
 

Hormony mají velmi silný vliv na správné fungování celého lidského organismu a to nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. Hormonální nerovnováha může výrazně snížit kvalitu našeho života a rozhodně bychom ji neměli podceňovat. Při prvních příznacích tohoto zdravotního problému je nejlepší rovnou zajít za odborníkem. Ale jak ty symptomy vlastně poznat?

Číst celé “Příznaky hormonální nerovnováhy” »

Jak se zbavit podbradku

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak se zbavit podbradku
Čvn 212017
 

Dvě brady znamenají dvojitý problém. O jednu se ještě nějakým způsobem můžeme postarat a průběžně ji krášlit, ale ta druhá bude hyzdit náš obličej, i když s ní uděláme cokoliv. Samozřejmě mnohem lepší je vůbec nedopustit, aby se nám podbradek objevil, ale když už ho máme, není důvod se vzdávat bez boje. Existuje spousta různých a hlavně ozkoušených rad, díky kterým náš problém s druhou bradou buď úplně zmizí a nebo alespoň bude téměř neviditelný.

Číst celé “Jak se zbavit podbradku” »

Barva jazyka a povlaku na něm

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Barva jazyka a povlaku na něm
Kvě 212017
 

Podle staré východní moudrosti stav, tvar či povrchové barevné změny různých částí těla mohou leccos napovědět o našem zdraví. Velmi zajímavým indikátorem kondice organismu by podle čínských mudrců měl být i jazyk. Důležitá není pouze jeho barva, ale zajímat nás budou také případné odstíny, které pozorujeme na povlaku. Vstupní diagnózu můžeme bez problémů vyzkoušet doma. Stačí si stoupnout před zrcadlo a jazyk pořádně vypláznout.

Číst celé “Barva jazyka a povlaku na něm” »

Silně páchnoucí větry

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Silně páchnoucí větry
Kvě 102017
 

Problém s větry je společensky velmi choulostivé téma. Většinou se mnohem raději budeme bavit o intimním životě nebo o zkažených zubech, než bychom se známými probírali naše problémy se pšoukáním. Podobné je to i při návštěvě lékaře, před kterým většina z nás potíže s páchnoucími větry raději zatají. Ale někdy je to chyba. Silný zápach totiž může být jedním ze symptomů nějakého závažnějšího onemocnění.

Číst celé “Silně páchnoucí větry” »

Střevní chřipka – babské rady

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Střevní chřipka – babské rady
Dub 112017
 

Střevní chřipka navzdory svému názvu s tou klasickou chřipkou moc společného nemá. Jedná se o nemoc postihující naši trávicí soustavu, kterou převážně vyvolávají rotaviry. Léčit se de facto příliš nedá a během tří až pěti dnů převážně sama ustoupí. Přesto ale můžeme využít různá doporučení či babské rady, díky kterým se průběh střevní chřipky zmírní.

Číst celé “Střevní chřipka – babské rady” »

Plavání pro zdraví

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Plavání pro zdraví
Bře 182017
 

Slavný starověký filozof Platón tvrdil, že státní úřady by neměli zastávat lidé, kteří neumí číst a… plavat. Jeho výrok v dnešní době můžeme brát s mírným přimhouřením oka, ale na druhou stranu se opravdu dá říct, že plavání rozvíjí tělo podobně dobře, jako čtení pomáhá v rozvoji našeho mozku. Podívejme se na pět hlavních důvodů, proč bychom měli chodit pravidelně plavat.

Číst celé “Plavání pro zdraví” »

Syndrom čínské restaurace

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Syndrom čínské restaurace
Bře 052017
 

Kwokova nemoc neboli syndrom čínské restaurace je druhem pokrmové alergie, která se obvykle objevuje u lidí často konzumujících takzvané čínské jídlo. Úplně přesné příčiny výskytu tohoto zdravotního problému stále nejsou známé. Odborníci podezírají, že hlavním viníkem v tomto případě je citlivost na glutaman sodný nebo jeho nadměrný příjem.*

Číst celé “Syndrom čínské restaurace” »

Kartáček na zuby Miswak

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kartáček na zuby Miswak
Úno 282017
 

Víte co je to miswak nebo také siwak? Jak je asi jasné z nadpisu, jedná se o kartáček na zuby. Nebo přesněji je to kořínek salvadory perské známé také jako strom Arak, který se už přibližně tři tisíce let používá k čištění zubů. S mírnou nadsázkou se dá říci, že se jedná o kartáček na zuby, dentální nit a zubní pastu v jednom.

Číst celé “Kartáček na zuby Miswak” »

Jak vyčistit plíce nejen od kouření

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak vyčistit plíce nejen od kouření
Úno 202017
 

Vyčistit plíce potřebují nejen aktivní či bývalí kuřáci. Dýchací soustava každého z nás je neustále naražena na kontakt se znečištěným ovzduším, prachem a alergeny, které se v plicích postupně usazují. Podle různých odhadů denně vdechujeme dokonce až kolem čtvrt kilogramu různých nečistot. Většiny z nich se zdravý organismus dokáže zbavit, ale pokud jsme oslabeni nebo přidáváme do plic další škodliviny kouřením, najednou naše tělo má problém. Proto je rozumné poznat různé metody, které pomáhají plíce pročistit.

Číst celé “Jak vyčistit plíce nejen od kouření” »

Proč se nám špatně spí

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Proč se nám špatně spí
Úno 122017
 

Podle různých výzkumů má problémy se spánkem čtyřicet až padesát procent populace. V některých případech se jedná o potíže spojené se zhoršeným zdravotním stavem, ale velmi často se nám špatně spí jen proto, že máme jeden nebo i více špatných návyků. Stačí je vyeliminovat a situace by se měla doslovně ze dne na den zlepšit.

Číst celé “Proč se nám špatně spí” »

Bolestivá menstruace

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bolestivá menstruace
Úno 032017
 

Přibližně dvě třetiny žen každý měsíc trápí bolestivá menstruace. V některých případech je tak silná, že de facto znemožňuje na přibližně dva dny normální fungování. V lékárnách je možné koupit mnoho přípravků proti bolesti a křečím, ale ve skutečnosti si velmi často můžeme poradit celkem snadno i bez léků. Stačí jen vědět, jak na to.

Číst celé “Bolestivá menstruace” »

Jak čistit a pečovat o brýle

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak čistit a pečovat o brýle
Led 312017
 

Vyčištěné brýlePokud chceme, aby nám brýle dobře sloužily, musíme se o ně starat a také je pravidelně čistit. Správná péče výrazně prodlužuje životnost, což vzhledem k vysokým cenám obrouček a skel má v posledních letech také nemalý význam. Ale ještě důležitější je to, že čisté a nezdeformované brýle pomáhají našemu zraku, na rozdíl od brýlí pokřivených a poškrábaných, které očím škodí.

Číst celé “Jak čistit a pečovat o brýle” »

Nebezpečné antibakteriální mýdlo

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nebezpečné antibakteriální mýdlo
Pro 262016
 

Oranžové tuhé mýdloV posledních letech stále více lidí používá antibakteriální mýdla a gely. V oblibě je mají hlavně mladé maminky, které se snaží zabránit svým ratolestem v kontaktu s čímkoliv, co by možná mohlo vyvolat nějaké třebas i sebemenší zdravotní problémy. Tento přístup může být mírně diskutabilní, navíc zrovna u používání antibakteriálních mýdel se ukazuje, že ve skutečnosti může být i zdraví velmi nebezpečný.

Číst celé “Nebezpečné antibakteriální mýdlo” »

Nejčastější chyby při sprchování

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nejčastější chyby při sprchování
Pro 192016
 

Nerezová sprcha v akciI k tak obyčejné aktivitě, jakou je sprchování, bychom měli přistupovat s trochou znalostí. Velmi často při každodenní sprše a činnostech, které jsou s ní spojené, děláme stále stejné, ale zároveň úplně zbytečné chyby. Podívejme se na sedm nejčastějších a nejvýznamnějších.

Číst celé “Nejčastější chyby při sprchování” »

Kdy brát vitamíny a minerály

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kdy brát vitamíny a minerály
Lis 152016
 

Vitamín rozpouštějící se ve skleničce s vodouV posledních letech stále více lidí sahá po různých vitamínech, minerálech a potravinových doplňcích. Čtení příbalových letáků nepatří k našim národním sportům a navíc mnoho výrobků, které lze volně zakoupit i v obyčejném obchodě, nic takového nemá. A tak je často radostně polykáme, kdy se nám zachce, ačkoliv tím snižujeme jejich účinnost.

Číst celé “Kdy brát vitamíny a minerály” »

První příznaky předávkování kofeinem

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem První příznaky předávkování kofeinem
Lis 112016
 

Čerstvě připravené espressoKáva je pro velkou část lidí naprosto nezbytnou součástí života. Ranní šálek nás po probuzení postaví na nohy, odpolední kávička je zase příjemnou tečkou po dobrém jídle a nebo nepostradatelným dodatkem k chutné svačině. Ohledně celkové zdravosti nápoje se mezi odborníky stále vedou diskuze, obecně převládá názor, že v umírněném množství příliš neškodí. Pokud naše konzumace umírněná není, tělo začne celkem rychle vysílat signály, že jsme to s kofeinem přehnali. Příznaky předávkování lze celkem snadno rozeznat.

Číst celé “První příznaky předávkování kofeinem” »