Úno 062014
 

Lípa byla využívána v léčitelství již od pradávných dob. Už řečtí a římští lékaři v antických časech doporučovali její kůru a květ jako lék proti mnoha více či méně závažným neduhům. I dnes by měla být povinnou součástí každé domácí lékárničky, mimo jiné i proto, že lipový čaj patří k jedněm z nejúčinnějších a zároveň nejšetrnějších přírodních léčiv. Podívejme se na to, jaké má účinky a při kterých onemocněních bychom si ho měli připravit.

Lipový květ obsahuje třísloviny, flavonoidy, silice, organické kyseliny a slizové látky. Mezi jeho nejznámější a také nejčastěji využívané účinky patří schopnost vyvolat či zesílit pocení, ale to není všechno. Působí také jako přírodní anestetikum, pomáhá proti křečím a zlepšuje tvorbu žluči.

Připravit lipový čaj je velmi snadné, zvládnout by to měl opravdu každý. Nasypeme si dvě lžičky sušeného květu (lze ho koupit v lékárně, ale mnohem užitečnější je si během sezóny nasbírat vlastní – nezapomínejme, že sbírá a suší se i s listeny) do hrnečku a zalijeme vroucí vodou. Louhovat ho necháme pod pokličkou přibližně deset minut a pak ho můžeme teplý, ale ne vařící, vypít.

A při jakých zdravotních problémech se léčivé účinky lipového čaje projeví nejsilněji? Nejčastěji se podává při různých chřipkách a nachlazeních, kdy jeho schopnost vyvolávat pocení zároveň může přirozeným a vůči vnitřním orgánům šetrným způsobem snížit horečku. Navíc pomáhá při různých problémech s horními cestami dýchacími a usnadňuje odkašlávání. V takové situaci se převážně doporučují tři hrnečky denně. Čaj můžeme ještě mírně vylepšit trochou medu nebo plátkem citronu či lžičkou pravého domácího malinového sirupu. Ale rýmy, kašle a klasická nachlazení nejsou všechno. Méně známé, ale přitom neméně účinné je i použití lipového čaje během angín. V tomto případě se ale doporučuje místo pití pravidelné kloktání, které přinese úlevu bolavému krku a mandlím. Prospěšný může být také při nechutenství, pálení žáhy a patří mezi lidová léčiva podávaná při gastritidě – v takové situaci se doporučovalo vypít dva hrnečky denně. Troška čaje před spaním uklidňuje a může pomoci při potížích s nespavostí.

info:  lipový čaj je velmi šetrný lék a často se doporučuje i pro děti. Ale jako u všech léčiv, včetně těch přírodních, tady je lepší se nejdříve zeptat našeho pediatra.