Kvě 262012
 

Měsíček lékařský je relativně nenápadná, u nás velmi rozšířená rostlina, jejíž výtečné účinky pro zdraví i pro krásu poznali a využívali i naši prapředkové.  A také nám zanechali spoustu různých užitečných receptů, jak si vyrobit různá domácí kosmetika (a to navíc s léčivým účinkem).

Měsíček obecně při vnějším použití má protizánětlivé účinky, uklidňuje a urychluje hojení různých ranek a zranění. Dokáže opravdu velmi dobře regenerovat kůži a proto je úspěšným pomocníkem v boji s mnoha problémy, jako je například akné, suchá pokožka, strie nebo mílie. V domácích podmínkách se ho dá velmi jednoduše přechovávat i zpracovávat. Jen samozřejmě je nutno nejdříve vyzkoušet, jestli čirou náhodou naše tělo nemá na látky v něm obsažené alergickou reakci. Není to moc obvyklé, ale proč riskovat – stačí vyzkoušet malé množství vytvořeného preparátu např. za uchem a hned budeme mít jasno.

Nejjednodušeji tuto rostlinu zpracujeme pro případné pozdější využití vysušením. Je to vhodné zvláště v situaci, kdy máme přístup k velkému množství suroviny a zároveň nemáme ještě tak úplně jasno, jak ho celé zpracovat. Nejlepší je sbírat květ během slunečného dne (přesněji jen okvětní lístky) a bereme pouze takové, které mají hezkou sytou oranžovou barvu. Rozložíme je na podložku a nesušíme je na slunci – neměly by přijít o své zabarvení.

Výborným kosmetickým léčivem je například měsíčkový olej, který zvládne udělat každý. Jeden můžeme připravit za studena a to tak, že napěchujeme okvětní lístky do sklenice, zalijeme je olivovým olejem, přikryjeme a odložíme na teplé místo na několik dní. Olejíček přecedíme přes gázu a rozlijeme do tmavých lahviček, které přechováváme v chladném místě. Druhou verzi se dá udělat rychleji. Olivový (ale také se dá použít zde i slunečnicový) olej rozehřejeme a do vroucího vhodíme dvě hrsti měsíčku. Stáhneme teplo na minimum a ohříváme přibližně minutu. Poté co olej vychladne, zase vzniklý kosmetický přípravek přeléváme do tmavých lahviček. Lepší je varianta první, protože bylinka předá přeci jen více své síly. Měsíčkové oleje obou typů velmi dobře navlhčují kůži, regenerují ji, změkčují, pomáhá s hojením a také při pravidelném používání dokážou zmenšit různé ranky a jizvičky. Jejich účinek hodně ocení také ti lidé, kteří mají problémy s praskající kůží na rukou a na nohou.

Pokud z nějakého důvodu nechcete používat olej, můžete si docela jednoduše vyrobit i domácí měsíčkový krém, který bude mít de facto totožné účinky. Pro jeho výrobu budete si nejdříve muset připravit půl skleničky bylinkového oleje podle jednoho ze dvou výše uvedených návodů, přibližně třicet gramů lanolinu (v lékárnách se dá sehnat jako adeps lanae), malý balíček krému Nivea. Do rozehřátého oleje pomalu přidáváme lanolin a mícháme dokud se nerozpustí, poté přidáme krém a vše přelijeme do předem připravených nádobek.

Podle tradicionalistů, kteří ctí staré postupy, je ještě lepší krém ze sádla. Využívá se vepřové sádlo, které vykazuje velkou míru podobnosti s lidským tukem a proto také velmi jednoduše proniká do kůže a umožňuje měsíčku lepší léčbu. Pro výrobu je potřeba kostka sádla a dvě hrsti tentokrát čerstvého měsíčku. Po rozpuštění vepřového tuku se do něj vmícháme okvětní lístky, zamícháme a nádobu odstavíme z ohně. Necháme úplně vychladnout a zatuhnout a poté ho znovu rozpustíme, přecedíme a léčivo přelijeme do připravených nádob, které přechováváme v lednici.  Tento krém má nejen již výše uvedené kosmetické účinky, je považován také za opravdu výborný přírodní domácí lék na křečové žíly, ekzémy a opruzeniny.

Pokud máte hodně čerstvé rostliny, můžeme si také dopřát příjemnou léčivou koupel z měsíčku lékařského. Není nic jednoduššího. Stačí že vezmeme velkou hrst byliny, zmáčkneme ji, zabalíme do gázy a tu zavěsíme přímo pod pomalu tekoucí kohoutek u vany. Nyní stačí jen pouštět mírně teplejší vodu a napustit si vanu. Poté v ní ležíme dvacet minut a relaxujeme. Mělo by nám to pomoc při různých kožních problémech a navíc by naše pokožka měla být po takovéto léčivé lázni krásně vláčná.