Zář 112013
 

Už starověcí čínští lékaři tvrdili, že oči mohou signalizovat počátek nějakého závažného onemocnění. A jak dokázala věda a moderní medicína, oko není jen zrcadlem naší duše, ale částečně napovídá, v jakém stavu je lidské tělo a některé jeho orgány.

Když odklopíme dolní víčko, měli bychom vidět krásně prokrvenou sliznici. Pokud ale místo syté červené barvy vidíme cosi vybledlého, může to znamenat, že v našem těle klesá hladina hemoglobinu a pravděpodobně trpíme chudokrevností. Dalšími průvodními jevy je například zvýšená únava, nechutenství a hubnutí. Velmi často je příčinou nedostatek železa, i když přesnou diagnózu a následnou léčbu by měl raději určit lékař.

Příliš červené bělmo není jen známkou předchozích celonočních radovánek spojených s konzumací alkoholu nebo nevyspalosti a únavy či příliš dlouhé práce u počítače. Pokud je spojené s rýmou a občasným slzením, může se jednat o jeden z mnoha příznaků alergie. Lidské tělo při kontaktu s alergenem začne vyplavovat histamin, který následně rozšiřuje cévy a to se mimo jiné projeví na očních bělmech. V některých případech se může jednat i o keratitidu neboli zánět rohovky u které bychom měli co nejrychleji začít s léčbou. Mezi další příznaky tohoto onemocnění patří ostrá bolest za okem, zhoršení zraku, slzení, světloplachost a v některých případech i poruchy vidění.

Nažloutlé bělmo může napovědět i v případě, že máme nějaké problémy s játry a nebo žlučníkem. Může se jednat buď o infekční zánět jater a nebo o zanesené žlučníkové cesty a kameny. V těle se zvyšuje úroveň bilirubinu, který se vrací zpátky do krve a nejdříve způsobuje žloutnutí bělma a následně také kůže. Tento příznak je natolik závažný, že bychom měli vždy vyhledat lékaře a co nejrychleji zahájit léčbu.

U osob, které mají vysokou hladinu cholesterolu se mohou na a v okolí očních víček (ale také i v jiných částech těla) objevit malé žlutavé hrudky. Jedná se o tuk uložený pod kůží a převážně po změně jídelníčku postupně zmizí. Rozhodně bychom ale do nich neměli jakkoliv dloubat či se je pokoušet vymačkávat.