Úno 182017
 

Ostropestřec je bylina známá medicíně už od starověku. Zmínky o jeho vlastnostech najdeme například v dílech Plinia Staršího. Ve středověku za svou popularitu vděčil mimo jiné svaté Hildegardě z Bingenu – tehdy byl také jako velmi významná léčivá rostlina pojmenován po Panně Marii. Velmi oblíbený je i dnes. Setkat se s nim můžeme v různých podobách. V domácí medicíně se s ostropestřcem nejčastěji setkáme v podobě čaje nebo oleje. Ten druhý navíc můžeme využít nejen pro zdraví, ale i pro krásu.

Ostropestřcový olej pro zdraví

Ostropestřec se využívá hlavně jako lék na různé jaterní problémy. Jeho plody obsahují silymarin, který chrání buňky jater před záněty a urychluje jejich regeneraci. Olej z ostropestřce se doporučuje také pro zlepšení činnosti žlučníku, očistu ledvin a urychlení metabolismu. Je velmi oblíbenou součástí různých detoxikačních kúr. Podle různých výzkumů pomáhá také ovlivňovat hladiny cukru a cholesterolu. Při pravidelném podávání snižuje intenzitu migrén. Přesné dávkování bychom měli probrat s odborníkem, obvykle se doporučuje dvě lžičky denně půl hodiny před jídlem. Můžeme ho také přidávat do různých studených jídel, jako jsou například saláty. Při ostropestřcové kúře bychom se měli vyhnout konzumaci alkoholu, léků a potravin, které silně zatěžují játra.

Cukrovkáři, těhotné i kojící ženy a lidé s rozvinutým onemocněním jater by rozhodně měli probrat užívání oleje z ostropestřce se svým lékařem. Ale to platí konec konců u všech potravinových doplňků a přírodních léčiv. Pozor by si také měly dát ženy, které berou antikoncepční pilulky, protože může snižovat jejich účinnost.

Olej z ostropestřce pro krásu

Regenerační a protizánětlivé vlastnosti ostropestřce můžeme využít i při péči o pleť. Lidoví léčitelé ho často doporučují i jako podpůrnou léčbu při potížích s atopickým ekzémem a lupénkou. Výtažky z této léčivé byliny můžeme najít v různých kosmetických přípravcích, ale nic nebrání tomu, abychom ho začali používat i přímo. Je přirozenou náhradou hydratačních a ochranných krémů. Zpomaluje stárnutí pleti, zvláčňuje ji a působí proti vráskám.

Ostropestřcový olej můžeme také vtírat do nehtů. Zpevní je a budou trochu rychleji růst. Dá se dokonce používat i na vlasy. Dvě lžíce vmasírujeme do kůže a naneseme pokud možno na každý vlas. Necháme účinkovat přibližně dvě hodiny. Po uplynutí této doby hlavu opláchneme jemným šamponem. Tato kúra opakovaná dvakrát týdně omezí vypadávání vlasů.  A ještě k tomu je posílí a urychlí jejich růst.