Bře 202013
 

Existuje mnoho různých velmi jednoduchých návodů, jak bychom měli zvládnout různé závažnější zdravotní problémy. Mezi takové patří i rada, abychom „rozpouštěli“ své žlučníkové kameny větší dávkou olivového oleje. Zní to nádherně a bezproblémově, ale jako u všeho co je takto banální, i zde se skrývají nepříjemná úskalí.

Kůra s olivovým olejem má mnoho mutací a lidových úprav. Většina z nich vyžaduje od člověka, kterého trápí žlučníkové kameny, aby pravidelně vypil větší množství této tekutiny. Občas se doporučuje přidat ještě citronovou nebo grepovou šťávu, někdy je v návodu místo nich nebo navíc uvedena káva, případně existují i očistné kůry, podle kterých bychom měli nejdřív mírně vyhladovět organismus a pročistit si střeva a pak ho protáhnout pořádnou dávkou oliváku. Takovýto šok je navíc údajně prospěšný pro očistu jater. Jediné co je zvláštní, že lékaři, když slyší o těchto skvělých postupech, se většinou chytají za hlavu a na kolenou vás prosí, abyste to nedělali a když nevěříte oficiální medicíně, tak máte spíše místo toho vybrat jinou lidovou metodu, například nějakou, co se opírá o bylinky.

Hlavní háček se totiž skrývá v jedné malé drobnůstce. Olej opravdu může v některých případech tělo zbavit žlučníkových kamenů. Co více, umí očistit i organismus a játra od různých škodlivin, které se v něm usazují (o omega 3 mastných kyselinách se píše v dnešní době téměř denně). To zní opravdu skvěle. Jenže nedosahuje toho rozpouštěním, ale de facto vytlačováním. A to už může být docela problém, protože nevíme, jak jsou naše kameny velké a při cestě mohou způsobit mnohé závažné zdravotní potíže. Mezi ně patří záněty jater, slinivky nebo žloutenka. Mezi lékaři panuje asi obecná shoda, že jestli už člověk chce povzbudit žlučník k zvýšené činnosti a je jinak zdráv, tak lžíce oleje a lžíce citronové šťávy by mu ublížit vyloženě neměla. Ale v situaci, kdy už ví, že má žlučníkové kameny, tak tyto metody najednou začínají být zbytečný hazard, který může velmi závažně poškodit naše zdraví vyvoláním mnohem závažnějších obtíží.