Kvě 262015
 

Diet existuje nepřeberné množství. Většinou se snaží přesvědčovat o své kvalitě počtem kil, které dokážeme shodit za velmi krátkou dobu, nic jiného neřeší. Ale existují i takové, i když jich není příliš mnoho, které jsou spíše změnou životního stylu a návyků. K nim de facto patří i paleo dieta neboli jídelníček opírající se o zvyky a možnosti našich prapředků.

Jak už naznačuje název, jídelníček paleo by se měl v co největší míře složením podobat stravě, jakou jedli lidé v paleolitu. Jedná se o období, kdy se člověk živil lovem a sběrem, zemědělství tehdy neexistovalo, proto se dieta snaží vyeliminovat co nejvíce produktů z rostlinné a živočišné produkce. Podle této teorie, organismus člověka se musel za přibližně tři miliony let mnohem více přizpůsobit právě takovému jídlu. Patnáct tisíc let pozdějšího vývoje (ano, zemědělství jako takové je opravdu relativně mladé) na tom nemohlo už moc v našem těle a trávicí soustavě změnit. V jídelníčku hrají výraznou roli bílkoviny, sacharidy se dost výrazně omezují. Obilovinám, mléčným výrobkům, polotovarům, tučnému masu, cukru a sladkostem by se měl vyznavač paleo stylu pokud možno úplně vyhnout.

Ukázkový paleo jídelníček pro inspiraci:

Snídaně: ovocno zeleninový salát (například mrkev, jablko, rozinky či hrozny) s ořechy a vařeným vajíčkem

Svačina (či spíše anglický lunch): salát z ledového salátu, rukoly, syrové cibulky, kousků vařeného nebo grilovaného kuřete

Pozdní oběd: grilovaná nebo vařená ryba s bylinkami, k tomu jako příloha brokolice nebo květák smíchané s mrkví a posypané nasekanými ořechy

Večerní zákusky: sušené ovoce, mrkev, celer, petržel, jablko případně vařené vejce (co kdo má rád a v omezeném množství)

Jiný úhel pohledu: Autoři a zastánci paleo jídelníčku se odvolávají na to, že lidé v pravěku byli štíhlí, silní, zdraví a neznali civilizační choroby. Je to pravda, ale… Podle kosterních pozůstatků se dožívali přibližně třiceti let. Navíc když se podíváme na pravěký ideál ženy, jako je například Věstonická Venuše, se štíhlou a sportovně založenou modelkou nemá vůbec nic společného – podobá se spíše nepříliš pohyblivé barokní krásce. Také ovoce a zelenina, které jíme, podobně jako maso, rozhodně nemají s tím, co jedli předkové, moc společného. Po celém světě se dnes již pěstuje vše, bez ohledu na místo původu, navíc dá se říci, že všechno, jsou už jen stokrát přešlechtěné a došlechtěné odrůdy nikoliv původní rostliny (u zvířat je to podobné).