Pozor na sinice ve vodě

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pozor na sinice ve vodě
Srp 212017
 

Sinice jsou prokletím mnoha českých přírodních koupališť. Během letní sezóny se tyto bakterie začínají množit a  hodně často velmi negativně ovlivňují kvalitu vody, ve které bychom se pak raději neměli vůbec koupat. Jedná se o hodně přizpůsobivé potvůrky. Se sinicemi se můžeme setkat nejen na rybnících nebo řekách, ale bez problémů přežijí v moři a dokonce i v horkých zřídlech.

Číst celé “Pozor na sinice ve vodě” »

Ochrana před vosami, včelami a sršni

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ochrana před vosami, včelami a sršni
Srp 062017
 

Léto a čas dozrávajícího ovoce je také obdobím zvýšené aktivity včel, vos a sršňů. A proto se také výrazně zvyšuje riziko, že někde dostaneme žihadlo. Rozhodně je důležité vědět, jak si v takové situaci počínat (zvláště pokud máme alergii), ale možná ještě důležitější je znát způsoby, jak toto nebezpečí výrazně snížit. Protože ve skutečnosti ve většině případů si za útok hmyzu bohužel můžeme sami a ve zbylých situacích se jedná o nějakou nepříjemnou náhodu.

Číst celé “Ochrana před vosami, včelami a sršni” »

Domácí odpuzovač komárů

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Domácí odpuzovač komárů
Čvn 102017
 

Na příchod léta se většina lidí velmi těší. Čeká nás teplo, dobré počasí, koupání, dovolená a s ní spojená spousta různých zajímavých aktivit. Je ale také pár věcí, které nás během letních měsíců nikdy moc nepotěší. Mimo jiné se jedná o zvýšenou aktivitu komárů a dalšího hlodajícího, kousajícího a štípajícího hmyzu. Samozřejmě, můžeme se vybavit různými spreji a chemickými přípravky, ale před malými predátory nás dobře ochrání i čistě přírodní odpuzovač, který si doma můžeme velmi jednoduše vyrobit.

Číst celé “Domácí odpuzovač komárů” »

Jak postupovat při smogu

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak postupovat při smogu
Úno 242017
 

Varování před smogem mnoho lidí podceňuje, zvláště pokud pochází ze znečištěnějších regionů naší země. A to je chyba. Kromě různých závažných zdravotních problémů způsobených toxickými látkami, které se ale mohou projevit až v mnohem delším horizontu, výzkumy jasně ukazují, že během smogu se velmi výrazně zvyšuje výskyt respiračních onemocnění. A nejde jen o nějaké příslovečné kašlíky. Například počet lidí hospitalizovaných se zápalem plic se během smogu v porovnání s průměrem zdvojnásobuje. Stoprocentní obrana před znečištěným ovzduším neexistuje, ale pár věcí přeci jen udělat můžeme.

Číst celé “Jak postupovat při smogu” »

Nebezpečné houbičky na nádobí

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nebezpečné houbičky na nádobí
Lis 082016
 

Nově koupená houbičkaHoubičky na nádobí jsou téměř nezastupitelným pomocníkem v každé kuchyni. Pomáhají odstranit zbytky jídla z talířů i hrnců a usnadňují udržování pracovních ploch a také sporáku či trouby v čistotě. Jenže zároveň se v mnoha domácnostech jedná také o malou časovanou bombu, která může být příčinou různých, a někdy i velmi závažných, zdravotních problémů.

Číst celé “Nebezpečné houbičky na nádobí” »

Podzimní detox

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Podzimní detox
Lis 032016
 

Krásná zlatá barva stromů na podzimPodzimní detoxikace organismu je sice méně obvyklá, ale rozhodně je úplně stejně důležitá, jako očista prováděná na jaře. Jen se ji dělá z trochu jiných důvodů. Po zimě chceme organismus zbavit všeho, co se v něm nahromadilo během zimy a dodat mu trochu více energie, po létě zase provádíme detox proto, abychom posílili celkovou imunitu před příchodem studených dnů.

 

Číst celé “Podzimní detox” »

Procházka v dešti

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Procházka v dešti
Lis 012016
 

Prší za oknemNa déšť se hezky kouká, výborně se při něm usíná a spí, ale procházka během mrholení nebo dokonce při pořádném slejváku rozhodně u většiny lidí k nejoblíbenějším činnostem nepatří. Je to pochopitelné, člověku se převážně nechce moknout, ale z hlediska zdraví takový špacír mezi kapkami má určitě něco do sebe.

Číst celé “Procházka v dešti” »

Praní nového oblečení

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Praní nového oblečení
Srp 152016
 

Pro většinu lidí je samozřejmostí vyprat nové oblečení pořízené pro novorozence či velmi malé dítě. Mimo jiné i proto, že to patří k základním doporučením, které se učí budoucí maminky. Ale u starších dětí se tím už převážně příliš nezabýváme a dospělí si úplně nové oblečení (nebo např. povlečení) perou jen v minimálním množství případů.

Číst celé “Praní nového oblečení” »

Jezme denně zázvor

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jezme denně zázvor
Čvc 292016
 

Zázvor je již několik tisíc let nedílnou součástí asijské kuchyně i také tamější tradiční medicíny. A není na tom nic zvláštního. Pod šedobéžovou slupkou nepříliš hezkého oddenku se schovává velká léčivá síla, kterou potvrzuje nejen moudrost starověkých lékařů a stovky generací zkušeností, ale také moderní medicína. Podle některých odborníků bychom si ho dokonce měli dopřávat každý den a mají pro to i několik pádných argumentů.

Číst celé “Jezme denně zázvor” »

Škodlivost cukru

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Škodlivost cukru
Čvc 162016
 

Bílý cukr v kostkáchO škodlivosti cukru slyšel asi každý. Ale v čem všem nám vlastně škodí, to ví už jen málokdo. A že se jedná o mnohem většího zabijáka, než je například téměř všude zmiňovaný tuk, si většina neodborné veřejnosti také neuvědomuje. Navíc s mírnou nadsázkou lze říci, že je všudypřítomný, takže bychom se jeho vědomé konzumaci měli pokud možno vyhýbat, protože je velmi pravděpodobné, že ho nevědomě i tak jíme v nemalém množství. Podívejme se, v čem nám škodí nejvíce.

Číst celé “Škodlivost cukru” »

Domácí mazlíčci pro zdraví

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Domácí mazlíčci pro zdraví
Kvě 202016
 

KočkaDomácí mazlíčky si pořizujeme z mnoha různých důvodů. Může to být kamarád pro dítě, parťák na procházky či sportování a nebo se nám prostě nějaké zvíře velmi líbí a chceme ho mít doma. Vždy to znamená nové povinnosti a jistou změnu domácího řádu, ale jak ukazují desítky let různých vědeckých výzkumů, domácí zvířátko se nám za to odvděčí nejen láskou, ale i prokazatelnými zdravotními výhodami.

Číst celé “Domácí mazlíčci pro zdraví” »

Premenstruanční syndrom – příznaky a bylinková léčba

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Premenstruanční syndrom – příznaky a bylinková léčba
Bře 072016
 

Premenstruační syndrom, pro který se také občas používá zkratka PMS, se týká nemalé části ženské populace – podle některých odhadů je to dokonce kolem sedmdesáti procent. Nejedná se o nějaký velmi závažný problém, ale i tak dost znepříjemňuje život. Příznaky syndromu lze ve většině případů výrazně zmírnit nebo i rovnou odstranit pomocí bylinkové léčby.

Číst celé “Premenstruanční syndrom – příznaky a bylinková léčba” »

Jak se vyhnout nachlazení

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak se vyhnout nachlazení
Úno 012016
 

S příchodem sychravějších ročních období se vždy výrazně zvyšuje riziko nachlazení. S počasím opravdu nic nadělat nemůžeme, větru a dešti nedokázali poručit ani rudí soudruzi, ale správným chováním a životosprávou můžeme nebezpečí výrazně omezit. A není to vůbec složité, stačí si jen vytvořit správné návyky.

Číst celé “Jak se vyhnout nachlazení” »

Sedmero rad pro zdravý spánek

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Sedmero rad pro zdravý spánek
Zář 242015
 

Pokud chceme, aby náš organismus správně fungoval, musíme mu dopřávat dostatek pravidelného a hlavně zdravého spánku. Jinak budeme mít neustále problémy nejen s únavou, ale také s oslabenou imunitou a tím pádem postupně i různými více či méně závažnými problémy. Podívejme se na šťastné sedmero, díky kterému se nám určitě bude spát lépe a zdravěji.

Číst celé “Sedmero rad pro zdravý spánek” »

Kloktání oleje

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kloktání oleje
Zář 042015
 

Mnoho metod používaných při domácí léčbě a přírodním posilování obranyschopnosti organismu má původ na indickém subkontinentu. Stejně je tomu i u stále oblíbenějšího kloktání oleje, které se prvně začalo používat v ajurvédě neboli tradičním indickém lékařství, jehož kořeny sahají až někam do druhého tisíciletí před naším letopočtem.

Číst celé “Kloktání oleje” »

Jak se vyhnout bodnutí hmyzem

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak se vyhnout bodnutí hmyzem
Srp 212015
 

Díky příjemnému počasí trávíme od jara až do podzimu mnohem více času venku v přírodě. Tím se ale zároveň velmi výrazně zvyšuje riziko, že nás někde nějaký hmyz, převážně včela nebo vosa, bodne. Bohudík toto nebezpečí se dá velmi výrazně minimalizovat, pokud budeme postupovat podle níže popsaných kroků.

Číst celé “Jak se vyhnout bodnutí hmyzem” »

Srp 172015
 

červená řepa naložená na kvasČervená řepa získává v naší zemi čím dál tím větší popularitu. Během posledních dvaceti let došlo ke změně a z nepříliš oblíbené přílohy podávané většinou jen párkrát do roka jako nakrájená sterilovaná zelenina se z ní stala stálá součást mnoha jídelníčků. A nejde jen o to, že ji lze chutně připravit na desítky či stovky zajímavých způsobů, červená řepa je také velmi zdravá a její pozitivní účinky můžeme ještě posílit, když si připravíme řepný kvas.

Číst celé “Zdravý kvas z červené řepy” »

Očistná citronová kúra a léčba

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Očistná citronová kúra a léčba
Čvc 312015
 

Mnoho lidí s v posledních letech oblíbilo pravidelné očistné kúry, jejichž cílem je detoxikace organismu. Receptů existuje nepřeberné množství, takže každý si může vybrat, který je pro něj nejúčinnější a nebo je může různě střídat. Tentokrát se seznámíme s kúrou, které spočívá ve zvýšené konzumaci citronů. Podle autorů dokáže organismus očistit, léčí některé zdravotní problémy a v jemnější verzi pomáhá zlepšit celkovou obranyschopnost organismu.

Číst celé “Očistná citronová kúra a léčba” »

Přírodní povzbuzující nápoje

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Přírodní povzbuzující nápoje
Dub 282015
 

Pod slovem povzbuzující nápoje si většina lidí automaticky představí kávu, kolu nebo nějaký energetický drink. Druhá a třetí tekutina to je čistá chemie, první sice přírodní původ má, ale zase obsahuje větší množství kofeinu, který není pro každého vhodný. Přitom se dá sáhnout i po naprosto přírodních nápojích, které může pít skoro každý.

Číst celé “Přírodní povzbuzující nápoje” »

Mýty o nachlazení

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Mýty o nachlazení
Bře 272015
 

Nachlazením hovorově nazýváme celou škálu různých nemocí, které mají shodnou část příznaků, jako je například horečka, kašel a rýma. Při léčbě těchto chorob nám může pomoci i mnoho babských rad a doporučení, ale existuje také přibližně stejné množství mýtů či nepřesností, které nám určitě v léčbě či prevenci nepomohou.

Číst celé “Mýty o nachlazení” »