Úno 242017
 

Varování před smogem mnoho lidí podceňuje, zvláště pokud pochází ze znečištěnějších regionů naší země. A to je chyba. Kromě různých závažných zdravotních problémů způsobených toxickými látkami, které se ale mohou projevit až v mnohem delším horizontu, výzkumy jasně ukazují, že během smogu se velmi výrazně zvyšuje výskyt respiračních onemocnění. A nejde jen o nějaké příslovečné kašlíky. Například počet lidí hospitalizovaných se zápalem plic se během smogu v porovnání s průměrem zdvojnásobuje. Stoprocentní obrana před znečištěným ovzduším neexistuje, ale pár věcí přeci jen udělat můžeme.

Číst celé “Jak postupovat při smogu” »

Lis 082016
 

Nově koupená houbičkaHoubičky na nádobí jsou téměř nezastupitelným pomocníkem v každé kuchyni. Pomáhají odstranit zbytky jídla z talířů i hrnců a usnadňují udržování pracovních ploch a také sporáku či trouby v čistotě. Jenže zároveň se v mnoha domácnostech jedná také o malou časovanou bombu, která může být příčinou různých, a někdy i velmi závažných, zdravotních problémů.

Číst celé “Nebezpečné houbičky na nádobí” »

Lis 032016
 

Krásná zlatá barva stromů na podzimPodzimní detoxikace organismu je sice méně obvyklá, ale rozhodně je úplně stejně důležitá, jako očista prováděná na jaře. Jen se ji dělá z trochu jiných důvodů. Po zimě chceme organismus zbavit všeho, co se v něm nahromadilo během zimy a dodat mu trochu více energie, po létě zase provádíme detox proto, abychom posílili celkovou imunitu před příchodem studených dnů.

 

Číst celé “Podzimní detox” »

Lis 012016
 

Prší za oknemNa déšť se hezky kouká, výborně se při něm usíná a spí, ale procházka během mrholení nebo dokonce při pořádném slejváku rozhodně u většiny lidí k nejoblíbenějším činnostem nepatří. Je to pochopitelné, člověku se převážně nechce moknout, ale z hlediska zdraví takový špacír mezi kapkami má určitě něco do sebe.

Číst celé “Procházka v dešti” »

Srp 152016
 

Pro většinu lidí je samozřejmostí vyprat nové oblečení pořízené pro novorozence či velmi malé dítě. Mimo jiné i proto, že to patří k základním doporučením, které se učí budoucí maminky. Ale u starších dětí se tím už převážně příliš nezabýváme a dospělí si úplně nové oblečení (nebo např. povlečení) perou jen v minimálním množství případů.

Číst celé “Praní nového oblečení” »

Čvc 292016
 

Zázvor je již několik tisíc let nedílnou součástí asijské kuchyně i také tamější tradiční medicíny. A není na tom nic zvláštního. Pod šedobéžovou slupkou nepříliš hezkého oddenku se schovává velká léčivá síla, kterou potvrzuje nejen moudrost starověkých lékařů a stovky generací zkušeností, ale také moderní medicína. Podle některých odborníků bychom si ho dokonce měli dopřávat každý den a mají pro to i několik pádných argumentů.

Číst celé “Jezme denně zázvor” »

Čvc 162016
 

Bílý cukr v kostkáchO škodlivosti cukru slyšel asi každý. Ale v čem všem nám vlastně škodí, to ví už jen málokdo. A že se jedná o mnohem většího zabijáka, než je například téměř všude zmiňovaný tuk, si většina neodborné veřejnosti také neuvědomuje. Navíc s mírnou nadsázkou lze říci, že je všudypřítomný, takže bychom se jeho vědomé konzumaci měli pokud možno vyhýbat, protože je velmi pravděpodobné, že ho nevědomě i tak jíme v nemalém množství. Podívejme se, v čem nám škodí nejvíce.

Číst celé “Škodlivost cukru” »

Kvě 202016
 

KočkaDomácí mazlíčky si pořizujeme z mnoha různých důvodů. Může to být kamarád pro dítě, parťák na procházky či sportování a nebo se nám prostě nějaké zvíře velmi líbí a chceme ho mít doma. Vždy to znamená nové povinnosti a jistou změnu domácího řádu, ale jak ukazují desítky let různých vědeckých výzkumů, domácí zvířátko se nám za to odvděčí nejen láskou, ale i prokazatelnými zdravotními výhodami.

Číst celé “Domácí mazlíčci pro zdraví” »

Bře 072016
 

Premenstruační syndrom, pro který se také občas používá zkratka PMS, se týká nemalé části ženské populace – podle některých odhadů je to dokonce kolem sedmdesáti procent. Nejedná se o nějaký velmi závažný problém, ale i tak dost znepříjemňuje život. Příznaky syndromu lze ve většině případů výrazně zmírnit nebo i rovnou odstranit pomocí bylinkové léčby.

Číst celé “Premenstruanční syndrom – příznaky a bylinková léčba” »

Úno 012016
 

S příchodem sychravějších ročních období se vždy výrazně zvyšuje riziko nachlazení. S počasím opravdu nic nadělat nemůžeme, větru a dešti nedokázali poručit ani rudí soudruzi, ale správným chováním a životosprávou můžeme nebezpečí výrazně omezit. A není to vůbec složité, stačí si jen vytvořit správné návyky.

Číst celé “Jak se vyhnout nachlazení” »

Zář 242015
 

Pokud chceme, aby náš organismus správně fungoval, musíme mu dopřávat dostatek pravidelného a hlavně zdravého spánku. Jinak budeme mít neustále problémy nejen s únavou, ale také s oslabenou imunitou a tím pádem postupně i různými více či méně závažnými problémy. Podívejme se na šťastné sedmero, díky kterému se nám určitě bude spát lépe a zdravěji.

Číst celé “Sedmero rad pro zdravý spánek” »

Zář 042015
 

Mnoho metod používaných při domácí léčbě a přírodním posilování obranyschopnosti organismu má původ na indickém subkontinentu. Stejně je tomu i u stále oblíbenějšího kloktání oleje, které se prvně začalo používat v ajurvédě neboli tradičním indickém lékařství, jehož kořeny sahají až někam do druhého tisíciletí před naším letopočtem.

Číst celé “Kloktání oleje” »

Srp 172015
 

červená řepa naložená na kvasČervená řepa získává v naší zemi čím dál tím větší popularitu. Během posledních dvaceti let došlo ke změně a z nepříliš oblíbené přílohy podávané většinou jen párkrát do roka jako nakrájená sterilovaná zelenina se z ní stala stálá součást mnoha jídelníčků. A nejde jen o to, že ji lze chutně připravit na desítky či stovky zajímavých způsobů, červená řepa je také velmi zdravá a její pozitivní účinky můžeme ještě posílit, když si připravíme řepný kvas.

Číst celé “Zdravý kvas z červené řepy” »

Čvc 312015
 

Mnoho lidí s v posledních letech oblíbilo pravidelné očistné kúry, jejichž cílem je detoxikace organismu. Receptů existuje nepřeberné množství, takže každý si může vybrat, který je pro něj nejúčinnější a nebo je může různě střídat. Tentokrát se seznámíme s kúrou, které spočívá ve zvýšené konzumaci citronů. Podle autorů dokáže organismus očistit, léčí některé zdravotní problémy a v jemnější verzi pomáhá zlepšit celkovou obranyschopnost organismu.

Číst celé “Očistná citronová kúra a léčba” »

Dub 282015
 

Pod slovem povzbuzující nápoje si většina lidí automaticky představí kávu, kolu nebo nějaký energetický drink. Druhá a třetí tekutina to je čistá chemie, první sice přírodní původ má, ale zase obsahuje větší množství kofeinu, který není pro každého vhodný. Přitom se dá sáhnout i po naprosto přírodních nápojích, které může pít skoro každý.

Číst celé “Přírodní povzbuzující nápoje” »

Bře 272015
 

Nachlazením hovorově nazýváme celou škálu různých nemocí, které mají shodnou část příznaků, jako je například horečka, kašel a rýma. Při léčbě těchto chorob nám může pomoci i mnoho babských rad a doporučení, ale existuje také přibližně stejné množství mýtů či nepřesností, které nám určitě v léčbě či prevenci nepomohou.

Číst celé “Mýty o nachlazení” »

Úno 262015
 

Kartáček se zubní pastouFluor se lidem většině lidí automaticky spojuje jen se zubní pastou či ústní vodou.. Ve skutečnosti je všude kolem nás a tělu ho pravidelně dodáváme čajem, pečivem, listovou zeleninou, fazolemi nebo v různých slazených nápojích. Tento prvek je v jisté míře nezbytný pro správné fungování lidského organismu, ale pokud s jeho přísunem začneme přehánět, může zdraví výrazně škodit.

Číst celé “Fluor škodí i prospívá” »