Lis 142014
 

Hodně suché a následně také popraskané rty se mohou týkat každého bez ohledu na věk a pohlaví. Ačkoliv potíže se nejčastěji objevují v zimě během větrných a mrazivých dnů a v létě během velkých veder, o rty bychom raději měli pečovat celoročně, starost o ně by měla patřit k našim každodenním rituálům.

V létě suché rty způsobují hlavně sluneční paprsky a výrazně rychlejší ztráta tekutin, ke které dochází během horkých dnů. Nesmíme zapomínat na to, že kůže na rtech je velmi tenká a UV záření jí může pronikat velmi rychle. Efektem jsou nejen popraskané rty, ale občas i puchýřky, které se pak hojí velmi pomalu. V zimě se objeví ještě několik dalších příčin, jako například silný mráz, ostrý vítr, skoky teplot a přetopené a zároveň přesušené místnosti. Navíc část problémů si vyvoláváme nechtěně sami, protože automatickou reakcí na suché rty je to, že si je oblížeme. Bohužel působí to příliš krátce a problém se ještě zesílí. Ochranná vrstva nanesená oblíznutím je velmi tenounká a bleskurychle se odpaří či dokonce při hodně nízkých teplotách namrzne, navíc v sliny obsahují trávicí enzymy, které mohou negativně působit na jemnou narušenou tkáň.

Suché rty bychom během rizikových (příliš chladných či příliš teplých) měli chránit nějakou kvalitní pomádou nebo balzámem, dobrou ochrannou vrstvu nám zaručí i obyčejná vazelína. Je dobré, když koupený přípravek je obohacen o vitamín B. Jen nesmíme zapomenout, že ve skutečnosti toto je jen pomůcka nikoliv stálé řešení. Za prvé musíme dbát na pitný režim a přizpůsobovat ho podmínkám. Jestliže víme, že nás čeká pobyt v nějakém hodně suchém místě (a není to jen poušť, podobný problém mohou vyvolat i normální klimatizované kanceláře), dopřejme si předem dostatečné množství tekutin. Za druhé musíme tělu dopřát dostatek vitamínu B (v pomádě nestačí). Pokud máme suché a popraskané rty i v relativně normálních podmínkách, můžeme mít téměř jistotu, že našemu organismu chybí. Další důležité vitamíny, které potřebujeme, abychom neměli suché či dokonce popraskané rty je tzv. áčko a éčko.

Navíc si můžeme pomoci různými přírodními prostředky. Jestliže víme, že máme častý problém s praskající kůží na rtech, je dobré si pravidelně dopřávat šálek kopřivového a šálek heřmánkového čaje. A když k nim ještě přidáme šťávu z aloe vera, je velmi pravděpodobné, že potíže s postupem času úplně vymizí. Doplňkem k různým pomádám může být i med – konec konců, mnoho těchto přípravků ho přímo obsahuje, což každému chytrému člověku leccos může naznačit. Navíc med byl v dobách, kdy neexistovaly různé tyčinky a pomádky tím hlavním, po čem sahaly naše babičky. Dobrý je také kokosový a olivový olej, vyzkoušet můžeme i čisté bambucké máslo. S zlepšením kvality kůže na rtech pomůže i velmi jednoduchá okurková kúra. Odřízneme si několik plátků této chutné zeleniny, sevřeme je mezi rty a necháme alespoň pět, ale raději deset minut působit. První viditelné výsledky by se měly dostavit během pěti až sedmi dnů.