Přírodní léky na obezitu

Obezita je dosti závažný zdravotní problém, při kterém se kterém se v organismu nahromadilo nadbytečné množství tukových zásob. Může se určovat indexem BMI nebo také obvodem pasu či jeho poměrem k hýždím. Podle různých statistických postupů má v Česku problém s obezitou čtyřicet až šedesát procent populace. Nejčastější a nejúspěšnější léčba spočívá v úpravě životosprávy. Léky, v tom i bylinky, mají hlavně podpůrnou roli.

Mírnou nadváhu většinou dokážeme zvládnout sami. Obezitu by nám měl pomoci řešit odborník, který určí postup přesně šitý našemu tělu na míru. Převážně nám doporučí zmenšit přísun různých moučných potravin, brambor, cukru, sladkostí a těžkých omáček. Také budeme asi muset vyřadit tučná masa a různé husté polévky či omáčky. Jídelníček by měl být vyvážený, obecně určitě omezíme tuky, zvláště ty nasycené. Při přípravě potravin nám určitě doporučí přestat smažit. Tento způsob tepelné úpravy by mělo nahradit hlavně vaření ve vodě nebo pokud možno na páře. Doporučuje se jíst čtyřikrát až pětkrát denně menší porce a při jídle nespěchat. Posledním pokrmem by měla být večeře, po ní už žádné uzobávání. Mezi večeří a spánkem by mělo být přinejmenším několik hodin času na trávení, doporučuje se i krátká procházka. V případě obezity bychom se určitě měli vyhýbat různým zázračným dietám, slibujícím bleskové hubnutí (musíme se smířit s tím, že zdravě se kila shazují pouze pomalu), celou dobu by naše váha a strava měla být pod dohledem lékaře.  No a samozřejmě čeká nás pohyb, pohyb a ještě jednou pohyb.

Jak je napsáno na začátku, léky a tudíž i bylinky hrají vlastně jen podpůrnou roli. Převážně se bez nich obejdeme, ale s jejich pomocí můžeme ještě vylepšit náš metabolismus a urychlit odstraňování různých zbytečných a škodlivých látek z těla. Samozřejmě před užitím jakékoliv léčivé směsi bychom se měli poradit s lékařem, který zjistí, zda nejsme na nějakou látku alergičtí a nebo jestli zde není kontraindikace s jiným užívaným léčivem. První směs si připravíme smícháním dvou dílů chaluhy bublinaté, jednoho dílu třezalky, řebříčku, přesličky, heřmánku, meduňky, kořene pampelišky a oddenku pýru. Lžičku dobře promíchaných bylinek zalijeme sklenkou vroucí vody a necháme pod pokličkou louhovat půl hodiny. Bylinkové léčivo pijeme dvakrát denně po jídle. A nebo si vytvoříme další přírodní lék smícháním stejných dílků chaluhy bublinaté, přesličky, šalvěje, řebříčku, mochny husí, kůry krušiny, kořene pampelišky, jehlice trnité a libečku, kukuřičných vousů a fazolového lusku. Ze směsi nabereme jednu lžíci, zalijeme ji sklenicí vařící vody a necháme louhovat dvě a půl hodiny. Nálevu bychom měli vypít půl skleničky třikrát denně přibližně půl hodiny před jídlem .

Při shazování nadbytečných kil můžeme využít některé bylinky také samostatně nebo jako koření přidávané k jídlu. Metabolismus nám zlepší listy lesních jahod, ze kterých si můžeme udělat chutný čaj. Do jídla můžeme přidávat mátu, která je navíc vhodná na různé čajíky, libeček a šalvěj. Látkovou přeměnu také vylepší řebříček, který je možno podávat ve formě různých čajů, v salátech a nebo jako zelený posyp podobný pažitce či řeřiše.