Úno 042015
 

Celiakie neboli alergie na lepek zjednodušeně znamená, že tělo není schopno správně zpracovávat směs dvou bílkovin, kterou obsahují obiloviny nejčastěji konzumované v našem kulturním okruhu. Neřešená citlivost na gluten může být později příčinou mnoha desítek velmi závažných onemocnění, proto je užitečné rozeznávat co nejvíce příznaků této alergie.

1. je logické, že pokud máme problémy s trávením nějaké látky, nejčastější a nejvýraznější příznaky budou spojené s jídlem a trávicím systémem. Není tomu jinak ani u lepku. Lidé s touto alergií často trpí nadýmáním, větry, zácpou, nevolností a v některých případech průjmy.

2. potíže s trávením znamenají v případě alergie na lepek také problémy se vstřebáváním zdraví prospěšných látek a vůbec se schopností využít energii obsaženou v jídle. S postupem času celiaci začínají viditelně hubnout, ztrácí sílu a velmi rychle se unaví.

3. při celiakii mezi obvyklé příznaky patří časté migrény či náhlé záchvaty bolesti hlavy. S nervovou soustavou mohou být spojeny i takové potíže jako závratě nebo brnění v horních i dolních končetinách

4. pod tlakem je i psychika –  lidem s alergií na lepek se často mění nálada, jsou rozmrzelí a emočně nestabilní.

5. na kůži se mohou objevit různá zdrsnění připomínající tzv. „husí kůži„. Nejčastěji se objevuje na rukou a v okolí loktů, ale někdy se vyskytne i na jiných částech lidského těla. Lidé co mají problémy s lepkem obvykle mají také potíže s pletí, navíc kůže může být nažloutlá.

6. pokud celiakii neřešíme, průběžně se mohou začít objevovat i různé tzv. revmatické problémy čili bolesti kloubů.

7. mezi celkem časté příznaky alergie na lepek patří tvorba modřin (můžeme mít dojem, že se objevují bez jakékoliv příčiny) a silné hůře zastavitelné krvácení i z malých ranek.

I když většina příznaků alergie na lepek se objevuje u mnoha jiných onemocnění, v tomto případě bychom měli vždy vycítit vazbu mezi jídlem a symptomem. Čili když se gluten v jídelníčku objeví, objeví se souběžně potíže. Pokud lepek na dva až tři týdny odstraníme, měli bychom zpozorovat velmi výrazné zlepšení našeho zdravotního stavu. V takovém případě máme téměř jistotu, že máme problémy s alergií a bylo by vhodné se pak ještě ujistit u lékaře.