Lis 282013
 

Cukrovku lze bez větší nadsázky označit za jednu z nejzávažnějších epidemií nové doby. Počet diabetiků neustále roste a zatím to nevypadá, že by se situace měla v nejbližší době změnit. Jedná se o závažné onemocnění, u kterého úspěšnost léčby a hlavně omezení negativních dopadů často závisí na včasné diagnóze. Proto je dobré znát první příznaky cukrovky, abychom v případě i minimálního podezření mohli ihned navštívit lékaře.

1. Pokud začneme náhle ztrácet kila a přitom se v naší životosprávě vůbec nic nezměnilo (čili ani nezkoušíme nějaké diety ani jsme nezvýšili fyzickou aktivitu), může to být příznakem více různých onemocnění a v tom samozřejmě i cukrovky.

2. Mezi velmi obvyklé příznaky patří větší žízeň a výrazně častější močení (i několikrát za hodinu). Lidé se začínající cukrovkou mají často neustálý pocit suchosti v ústech i v situaci, kdy zrovna dopili nemalou dávku nějakého nápoje. Kromě častého čurání, u diabetiků dochází ke změně zápachu moči. Cítíme aceton, jeho zápach později může vycházet i z úst.

3. Pokud se neustále cítíme unaveni a ospalí, může to také být jeden z prvních příznaků cukrovky. Často je doprovází apatie nebo také menší deprese.

4. Ještě než se nemoc projeví nějak významněji, cukrovkáři mají často problémy s kůží, nehty a nebo jim vypadávají vlasy. Obvyklé jsou mykózy, plísně, koutky, afty a různé, velmi špatně se hojící (horší hojení jakýchkoliv ran patří mezi dosti obvyklé příznaky), nežity.

5. Nemocnému se také může zdát, že se mu najednou začíná zhoršovat vidění a nevidí příliš ostře – potíže se zrakem patří k významnějším rizikům rozvinutého diabetu.

6. Občas se objevuje mravenčení či brnění končetin nebo zhoršená citlivost kůže.

7. Nesprávná hladina cukru v krvi může vyvolávat velmi časté a dlouhotrvající bolesti hlavy. Někdy dochází také k nečekaným změnám nálady.

info: Výše uvedené příznaky bychom určitě neměli podceňovat. Pokud přetrvávají dlouhodobě a máme jich několik najednou, určitě je lepší vyrazit za doktorem než sedět a čekat až to přejde. I kdyby se nejednalo přímo o cukrovku, je to nějaký náznak, že je s naším zdravím (imunitou či metabolismem) něco v nepořádku.