Lis 142013
 

Chrapot a potíže s hlasivkami jsou relativně častý zdravotní problém, který se objevuje jak u dětí, tak u dospělých. Příčiny jsou velmi různé. Může se jednat o komplikace spojené s nachlazením či jinou nemocí, nadměrnou konzumaci nikotinu, alkoholu či chlazených nápojů a nebo prostě jsme někde příliš mnoho mluvili a tím unavili hlasivky. A tam kde je mnoho příčin, existuje ještě více rad, jak bychom měli potíže léčit.

1. nastrouháme si sedmdesát gramů čerstvého křenu, zalijeme dvěma sklenicemi vroucí vody a když nápoj trochu vychladne, přimícháme med podle chuti.  Pijeme pomalu a malými hlty. Chrapot by měl zmizet přibližně za tři dny. Pokud nemáme čerstvý křen, můžeme použít sto gramů naloženého (bez jablek).

2. vrchovatou lžíci černého rybízu (je jedno, jestli čerstvého nebo mraženého) zalijeme sklenicí vroucí vody, deset minut necháme pod pokličkou louhovat a pak po malých lžičkách vypijeme. Nakonec ještě vyjíme ovoce.

3. osmdesát gramů celerové nati a nebo řapíkatého celeru nasekáme na drobno, zalijeme sklenicí vařící vody a minutu vaříme na středním ohni. Tekutinu přikryjeme pokličkou, odložíme na čtvrt hodiny, pak přidáme sklenku plnotučného mléka. Chrapot a hlasivky léčíme tak, že medicínu podáváme lehce ohřátou třikrát denně. Pít by se měla co nejpomaleji, tekutinu se snažíme držet v krku co nejdéle.

4. nasekáme si čtvrt kilogramu oloupané petržele, zalijeme ji litrem vody a na malém ohni pod pokličkou vaříme přibližně hodinu. Tekutinu přecedíme, vmícháme lžičku yzopu a necháme pod pokličkou louhovat deset minut. Ještě jednou přecedíme. Na chrapot podáváme sklenku teplého nápoje denně před spaním.

5. ohřejeme si mléko (nemusí se vařit, stačí teplé) a přidáme do něj lžičku dobrého domácího medu a lžíci utřeného (lepší ale pracnější varianta) nebo vymačkaného česneku.  Také podáváme před spaním.

6. zalijeme lžíci nadrceného lněného semínka horkou vodou a necháme pod pokličkou louhovat deset minut. Pak buď tekutinu vypijeme a nebo pokud nám opravdu hodně nechutná, ještě ji trošku osladíme medem. Lněné semínko je jedním z nejstarších a nejtradičnějších léků na hlasivky a chrapot, doporučovalo se už v antických dobách.

7. ať už se léčíme jakýmkoliv způsobem, během léčby se vyhýbáme nikotinu (tudíž i zakouřeným prostorám), alkoholu a kofeinu. Krk držíme pokud možno v teple.