Recept na domácí mátový sirup

Máta patří mezi nejstarší známé léčivé byliny. Její účinky znali v starověkém Egyptě, využívali ji v pradávné Říši středu a zmínky o ní najdeme i v antické lékařské literatuře. Rostlina se nejčastěji používá čerstvá nebo sušená, ale existuje i recept na chutný mátový sirup, který můžeme využít nejen jako medicínu, ale i pro výrobu různých koktejlů a osvěžujících nápojů.

Podle řeckých a římských učenců měla máta zlepšovat myšlení, doporučovala se i na bolesti hlavy a břicha, zvracení, uhry, vředy a při žloutence. I ve středověku se klasická medicína opírala o antická moudra, babky léčitelky navíc bylinu používaly i na píchnutí včely nebo sršně. Podle moderní vědy má protizánětlivé, anestetické, dezinfekční a antibakteriální účinky. Působí i proti různým parazitům, zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a díky tomu pomáhá lépe trávit. Jako kloktadlo osvěžuje dech a zmenšuje potíže při zánětech horních cest dýchacích. Různé mátové nálevy se tradičně podávají při bolestech břicha, svalů, kloubů a také se doporučují, když nás sužuje nějaká nepříjemná migréna. Podobnou funkci může plnit i mátový sirup.

Jeden a půl skleničky cukru zalijeme půl druhou skleničkou vody, uvedeme do varu a mícháme dokud se nerozpustí. Mátu rozmačkáme v rukou a přidáme k sirupu. Na základní recept potřebujeme přibližně deset výhonků i s listy, ale  klidně můžeme množství bylinky zvýšit (záleží i na tom, jak velkou rostlinku máme k disposici), výsledek bude mít výraznější chuť. Podmínkou je jen to, aby máta byla celá ponořená. Na hrnec dáme pokličku a vše povaříme na malém plaménku přibližně pět minut. Tekutinu necháme vychladnout, vytáhneme z ní bylinky, vymačkáme je a do základu dosypeme ještě jednu skleničku cukru. Rozmícháme, vrátíme na sporák a za občasného promíchání vaříme další čtyři minuty. Horký mátový sirup rozlijeme do vyvařených sklenic, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a po vychladnutí uskladníme.

Nejchutnější sirup je z mladé čerstvé máty, ale recept můžeme využít i v situaci, kdy máte jen sušenou bylinku. Jen pro dosažení stejného efektu jí budeme potřebovat větší množství.