Řešíme předmenstruační syndrom

Předmenstruační syndrom negativně ovlivňuje život mnoha žen. Parazitují na tom farmaceutické firmy a výrobci různých zázračných prostředků za neméně zázračné peníze. Přitom stačí pár relativně jednoduchých změn v jídelníčku a budeme se cítit výrazně lépe nejen před menstruací, ale také během jejího trvání.

Zásada je vlastně velmi jednoduchá.  Správná strava, v tomto pro ženu náročnějším období, pomůže jejím játrům se zvýšeným množstvím estrogenu a zároveň zmenší pocit těžkosti, únavy či psychické výkyvy, které jsou téměř nerozlučným doprovodným efektem každé menstruace. Nejlepší je začít s mírnou úpravou každodenní diety přibližně týden až deset dní před počátkem periody.

Nejdůležitější je pít dostatek tekutin a jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny. Dostatek vlákniny dokáže s předmenstruačním syndromem opravdu divy. Reguluje úroveň cukrů a tím mimo jiné pomáhá organismu se změnami nálad. Posiluje játra a také pomáhá odstraňovat přebytek estrogenu z organismu. Kromě ovoce a zeleniny mezi další zdroje vlákniny patří celozrnné pečivo, luštěniny, datle, fíky nebo i vločky či musli.

Významnou roli hrají také minerály. Hořčík je často spojovaný s psychikou a jeho nedostatek může způsobovat špatnou náladu, deprese, ale i bolesti svalů. Najdeme ho v  minerálních vodách (a dostatek tekutin je, jak bylo uvedeno výše, před a během menstruace důležitý), čočce a různých oříšcích. Druhým důležitým minerálem je vápník, jehož úroveň v organismu reguluje právě estrogen. Skvělým zdrojem jsou sice mléčné výrobky, ty ale mohou omezit vstřebávání hořčíku, takže ho doplňujeme raději z fíků, brokolice, chřestu, mandlí nebo sezamových semínek. Pokud možno nezapomínáme na železo – odtéká s krví. Najdeme je v kuřecích játrech, tuňákovi, tresce, fazoli, kešu, lískových oříšcích a také ve špenátu.

Neměli bychom zapomínat ani na vitamíny. Vitamín A a také E v organismu sehrávají roli antioxidantů a uklidňují nervový systém. Také mají pozitivní vliv na pleť, což určitě uvítá každá žena, kterou před a během menstruace trápí různé vřídky a vyrážky. Doplňme také tzv. béčka, hlavně vitamíny B12 a B9 a B6.  První hraje významnou roli při produkci dopaminu, druhý a třetí uklidňují nervy a podporují játra. A kde všechny tyto vitamíny hledat?  Áčko nalezneme v rajčatech, mrkvi a vejcích. Zdrojem éčka jsou také mrkev a vejce a navíc mandle, ořechy, celozrnná mouka a nebo růžičková kapusta. A béčko si doplníme z oříšků, zelené listové zeleniny, cibule, česneku, fazole a hrášku.

Jak je vidět, mnoho potravin se opakuje, takže sestavení různých jídelníčků, kde každý den doplníme vše potřebné, není nijak náročné a je zde velký prostor pro vlastní tvořivost. Nesmíme ale zapomínat, že existují i potraviny a nápoje, které zrovna příliš vhodné nejsou nebo dokonce mohou předmenstruační syndrom a také menstruační problémy výrazně zesílit. Určitě bychom měli omezit nebo i na čas vyřadit z jídelníčku konzumaci červeného masa. Zvyšuje produkci estrogenu a může nám tím pádem výrazně zhoršovat náladu. Také se pokud možno vyhýbáme cukru (pozor, je obsažen v mnoha potravinách i takových, co se tváří zdravě, jako například ovocné jogurty), protože omezuje vstřebávání hořčíku, který je pro naše tělo během periody obzvláště významný. Méně solíme a pokud možno nekupujeme potraviny, které obsahují nadměrné množství této látky (čili například skoro všechny polotovary či uzeniny). No a nakonec omezíme alkohol a kávu (či nápoje s kofeinem obecně). První nás dehydruje a negativně ovlivňuje úroveň cukrů (o zátěži na játra ani nemluvě) a v druhém případě jde samozřejmě také o nežádoucí dehydrataci a navíc podle průzkumů, ženy které pijí více kávy mají také zvýšenou úroveň estrogenu.