Dub 182014
 

Slinivka neboli pankreas odehrává v našem organismu velmi významnou roli při produkci různých hormonů, z nichž asi nejznámější je inzulin. V případě různých onemocnění, která jsou spojená s tímto orgánem, je součástí léčby i tak zvaná slinivková dieta. Její přesnou podobu by měl určit lékař, podle choroby, která se nás týká.

V případě, že máme problémy s cukrovkou, slinivková dieta převážně zohledňuje i glykemický index potravin – obecně by měl být co nejnižší. Maso by mělo být libové, při přípravě se snažíme vyhýbat smažení, kterým by se k jídlu dostalo zbytečně mnoho tuku. Nízkotučnost se preferuje i u mléčných výrobků, pečivo bychom měli spíše omezit a případně si jednou za čas dopřát kvalitní celozrnné. Minimalizujeme používání bílé mouky, důležitou součástí jídelníčku by měla být zelenina. S ovocem je nutno být opatrný, protože některé má příliš vysoký obsah cukru. Sladkým věcem nebo alkoholu se vyhýbáme úplně. Slinivková dieta při cukrovce by měla spočívat nejen na správném výběru potravin, ale také na jejich rozmělňování (rozvaření, rozmačkání či rozmixování). Jsou stravitelnější a organismus nemusí vynakládat tolik energie na jejich zpracování. Důležitá je pravidelnost stravování, měli bychom jíst pětkrát denně.

Trochu jinak vypadá slinivková dieta v případě různých zánětů tohoto orgánu, i když některé věci jsou samozřejmě podobné. I v tomto případě je významná pravidelnost, také se snažíme omezit množství tuků a tím pádem i smažení. Důležité je jíst spíše malé porce, které tělo výrazně rychleji zpracuje. Mezi doporučené potraviny patří libová masa, netučné ryby, nízkotučné mléko a mléčné výrobky, pečivo se v tomto případě jí spíše světlé a nemělo by být čerstvé. Brambory podáváme vařené, šťouchané i jako kaši, vybíráme si ovoce a zeleninu s vyšším obsahem vitamínů A a C. Rozhodně se nedoporučuje opak zde uvedeného, čili různá tučná masa, polotovary, uzeniny, smetanu, tučné a aromatické sýry, vaječný žloutek, luštěniny, cibuli, česnek, ředkvičku, papriku, zelí i kapustu, pažitku, třešně, švestky a výrobky obsahující kakao. Samozřejmě je zakázaný i alkohol a nikotin, velmi opatrní bychom měli být i s kávou a kofeinovými nápoji. Když problémy se slinivkou začnou ustupovat, je možné dietu zmírnit, ale vše by mělo probíhat po konzultaci s odborníkem.