Strava podle krevních skupin

V posledních letech získává na oblibě teorie, že chuťové buňky i potřeby organismu výrazně ovlivňuje krev a naše genetické predisposice vycházející ještě z pravěku a dělení prapředků na lovce, sběrače a rolníky. Na základě toho vznikla i dieta podle krevních skupin, která určuje jaká strava je pro nás nejvhodnější a jaké bychom se měli raději vyhýbat.

Krevní skupina 0 by se podle této teorie měla zaměřit hlavně na maso. Doporučuje se skopové, hovězí, telecí, kuře, krocan a játra. Z ryb jsou nejprospěšnější losos, treska, pstruh, sardinka, štika a tuňák. Ze semínek a ořechů jsou nejvhodnější mandle, vlašské ořechy, slunečnicová a dýňová semínka. U zeleniny bychom měli jíst brokolici, cibuli, dýni, petržel, pórek, červenou řepu, špenát, křen, papriku a také česnek. No a u ovoce by se měl člověk zaměřit na švestky, broskve, melouny, fíky, třešně, višně, hroznové víno a obecně všechny citrusy. Nevhodné potraviny jsou vepřové maso, husa, uzený losos, chobotnice, kalamáry, kaviár, luštěniny, lilek, brambory, zelí, lilek, květák, olivy, otruby, celozrnné i pšeničné pečivo, těstoviny, kokos, borůvky, ostružiny a rebarbora.

Lidé s krevní skupinou A mají podle diety určené skupinami největší predisposice k vegetariánství. Jejich strava má na výběr jen omezené množství mas, doporučuje se pouze kuřecí a krůtí – u ryb je to štika, losos (čerstvý, uzený je nevhodný) a pstruh. Z ořechů se doporučují vlašské, mandle, kaštany a také je možno zobat dýňová a slunečnicová semínka. U ovoce a zeleniny je výběr stravy už výrazně širší, jíst by se měla cibule, brokolice, petržel, řepa, špenát, mrkev, křen, česnek, okurky, salát, chřest, višně, borůvky, grepy, citrony, maliny, ostružiny, meruňky a švestky. Dále by měl být vhodný ječmen, otruby, sójové boby, olivový olej, hořčice, káva a červené. Nedoporučuje se obecně většina mas, mezi úplně nevhodné se řadí kachna, husa, divočina a jakékoliv vnitřnosti. Z ryb bychom se měli vyhnout úhořům, sleďům a všem mořským plodům.  Dále se k nevhodným potravinám řadí kokosové a pistáciové ořechy, pšenice, škrob, houby, lilek, červené zelí, paprika, rajčata, brambory, olivy, mango, banány a cukrové melouny.

Strava lidí, kteří mají krevní skupinu B by z mas měla zahrnovat hlavně divočinu a skopové, z vody až na pár výjimek může jíst téměř vše. Jinak by se jídelníček měl opírat hodně o mléčné výrobky. Vhodný je oves, proso a rýžová mouka. U zeleniny stojí za to se zaměřit na pastiňák, mrkev, papriku, brambory, květák, brokolici, zelí a lilek. U ovoce kupujme hlavně banány, ananas, hroznové víno, švestky a z exotiky si dopřejme občas papáju. K nejméně vhodným masům se řadí vepřové, husí, kachní a kuřecí, z mořských produktů se vyhýbejme krevetám, krabům, mušlím a ústřicím.  Dále nejsou vhodné výrobky z pšenice, žita a ječmene, artyčoky, dýně, ředkvičky, kukuřice, avokádo, granátová jablka, rebarbora a kokosové ořechy.

Na konec z krevních skupin zůstal už jen obecně nejvzácnější typ AB. Ten by měl v jídelníčku dbát na pravidelný přísun skopového, krůtího a králičího masa, z divočiny je vhodný bažant. U ryb se zaměříme na makrely (čerstvé či mražené, uzenáč se rozhodně nedoporučuje), tresku a sardinky. Pozitivně na zdraví působí některé mléčné výrobky, kde nejvýznamnější roli hrají jogurty, kefíry, zakysaná smetana, ovčí či kozí mléko a sýry. U ovoce a zeleniny si můžeme vybírat z ananasů, citrusů, hroznového vína, třešní, višní, brusinek, brokolice, květáku, fazole, zelí, okurek, petržele a celeru. Dále můžeme bez starostí konzumovat vlašské ořechy, nesolené arašídy, jedlé kaštany, ovesnou kaši, proso, otruby, žitné pečivo, rýži a těstoviny. Pro krevní skupinu AB jsou podle této teorie vepřové a kuřecí maso, krevety, mušle, máslo, tučné mléčné výrobky, ředkvičky, kukuřice, olivy, paprika, avokádo, granátová jablka, mango, banány, hrušky, lískové oříšky, dýňová semínka a mák.