Led 102014
 

V zimních měsících naše kůže hodně trpí. Můžeme to pozorovat na celém těle, nejviditelnější účinky mrazivých větrů a nízké teploty jsou na rukách a obličeji. Negativní vliv atmosférických podmínek můžeme velmi výrazně omezit, stačí když budeme o kůži správně pečovat. Velký význam má nejen výběr správné kosmetiky a pravidelné mazání míst vystavených mrazu mastnými krémy. Důležité je tělu dodávat také potřebné vitamíny a minerály, které budou naši kůži chránit „zevnitř.“

1. Antioxidanty – pravidelný přísun těchto látek omezuje negativní účinky volných radikálů. Ty se mimo jiné projevují i suchou a popraskanou kůží či přímo jejím stárnutím. Dobrým zdrojem může být červená řepa, špenát, brokolice nebo barevné ovoce, i když s tím posledním bývá v zimě z logických důvodů přeci jen trochu problém.

2. Minerály – asi nejvýznamnější je pravidelný přísun selenu. Ten nás, podobně jako antioxidanty, chrání před volnými radikály a pokud se na horách vystavíme hodně sluníčku, tak působí i jako prevence proti vzniku rakoviny kůže. K tomu obecně zamezuje vysušování pokožky. Zajímavůstkou je i fakt, že tento minerál pomáhá zlepšovat náladu, tudíž nás částečně může chránit před zimní depresí. Dobrým zdrojem jsou mořské plody, tuňák, losos nebo para ořechy.

4. Vitamíny – velmi důležitý je pravidelný a hlavně zvýšený přísun vitamínu A. Zpomaluje známky stárnutí (čili mimo jiné působí proti vráskám) a výrazně zmírňuje vysušování kůže. Tělu ho dodáme například mrkví nebo vajíčky. Pozor, mrkev bychom měli jíst raději krátce povařenou či dušenou s malým množstvím kvalitního tuku. Významný je také vitamín C, který chrání před účinky ostrého zimního sluníčka a omezuje působení volných radikálů. Podobné účinky má i vitamín E, který by se měl v zimním jídelníčku také objevit. Tak zvané céčko najdeme například v šípcích, petrželi nebo citrusech, dobrým zdrojem vitamínu E jsou rostlinné tuky, obilné klíčky, ořechy nebo listová zelenina.

5. Voda – ani v zimě bychom neměli zapomínat na pitný režim. Díky tomu omezujeme vysoušení kůže a také urychlujeme detoxikaci organismu. Pití navíc zlepšuje krevní oběh a tím pádem i vzhled pokožky.