Říj 292012
 

Třezalku zná lidstvo již několik tisíciletí. Jejích vlastností si prokazatelně všimli v antickém světě, kde ji využívali jak k léčbě, tak i k různým mystickým obřadům. Dnes se v medicíně používá také a to jak v oficiální, tak i v lidové. Velmi populární je třezalkový olej, který lze použít například na ploténky či popáleniny. Tento lék si navíc můžeme celkem jednoduše vyrobit sami doma.

Domácí výroba olejíčku je opravdu velmi nenáročná. Na úplně nejzákladnější verzi potřebujeme jen třezalkový květ a olej (tradičně se používá panensky olivový, ale velmi dobré efekty dostaneme i z jiných rostlinných olejů), pokud ho chceme vyrobit o něco rychleji, budeme potřebovat ještě trošku lihu. U nejjednoduššího způsobu prostě musíme nasbírat kvítí, napěchovat ho do sterilně čisté sklenice a tu poté zalijeme olejem. Zavíčkujeme a odložíme na nějaké hezky slunečné místo na dva až tři týdny. Po uplynutí této doby tekutinu přecedíme, rozlijeme do menších lahviček a ty pro změnu uložíme někde v chladu a ve tmě. Lék má docela dlouhou výdrž, při dobrém skladování by měl být účinný ještě po dvou letech.

Náročnější způsob výroby vyžaduje trošku více práce a každodenní starosti, ale třezalkový olej máme díky němu za pár dní místo týdnů. Přibližně dvacet pět gramů květu pečlivě ve sklenici promícháme s jednou lžičkou lihu a zalijeme sto mililitry rostlinného oleje (nebo samozřejmě pokud chceme vyrobit více léku, tak zvýšíme tento poměr). Tuto směs pak každý den ohříváme za častého míchání přibližně dvě hodiny na páře. Zanedlouho by kvítečky měly výrazně zkřehnout a tekutina zčervenat. No a pak už jen stačí olej přecedit přes plátno, pořádně vymačkat i poslední kapku cenné medicíny, vše rozlít do malých lahviček a uskladnit ve vhodných podmínkách. Čili jak už bylo popsáno výše, dáme je někam do tmy a do chladu.

A jak můžeme vyrobený třezalkový olej používat? Jak už bylo uvedeno v úvodu, tradičně se jím ošetřují ploténky. Má léčivý účinek také na chrupavky a klouby obecně. Doporučuje si i při natírání ztvrdlé pokožky na patách a loktech a obecně při různých kožních problémech. A nejde jen o již zmíněné popáleniny, ale také například a různé ekzémy, lišeje a vyrážky. Lidová medicína ho také občas doporučuje i na žlučníkové bolesti (ale tady je lepší vše konzultovat s lékařem).  V takovém případě se podávalo několik kapek oleje na kostce cukru. Také se říká, že pravidelné masírování nám pomáhá zahnat depresi. Je to vysvětlováno tím, že v sobě koncentruje sluneční svit, který při uvolňování rozhání chmury na duši.