Dub 092017
 

Slupka od banánuKdyž většina lidí dojí banán, slupku jde rovnou vyhodit do smetí. Je to trochu škoda, protože obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, jejichž využití v domácí léčbě je velmi snadné. Obyčejné slupky často dokážou de facto zadarmo nahradit doplňky stravy či kosmetické přípravky, jejichž pořízení by nás jinak stálo nemalé peníze.

Bělíme zuby

Zuby si můžeme nechat vybělit u zubaře nebo dentálního hygienisty. Také si můžeme koupit různé speciální pasty a prášky. A nebo vyzkoušet osvědčené domácí metody. Jednou z nich je potírání zubů ze všech stran kouskem vnitřní části banánové slupky. Během deseti dnů až dvou týdnů by se nám měly díky vápníku, draslíku a vitamínu D krásně vybělit a to čistě přírodním způsobem.

Poštípaní hmyzem

Obzvlášť v létě nám hmyz dokáže pěkně znepříjemnit život. Zvlášť pokud má sklony nás okusovat nebo bodat. Ale stačí mít po ruce banán a problémy jsou výrazně menší. Místo potírání štípance nějakým drahým krémem z lékárny můžeme ho dvě až tři minuty masírovat kouskem slupky a svědění by mělo zmizet. Také otok ve většině případů splaskne mnohem rychleji. Banánová slupka se také dá využít při ošetřování různých stroupků a zaschlých ran. Měla by urychlit jejich hojení.

Odstraňujeme bradavice

Lékařský zákrok odstranění bradavic není příliš příjemný a nechává po sobě jizvu. Někdy je samozřejmě nutný, ale u menších potíží často stačí využít nějakou domácí metodu. V naší zemi se nejčastěji používá šťáva z vlaštovičníku, ale po té můžeme sáhnout jen během vegetační doby. Na konci podzimu, v zimě a na začátku jara se milovníci přírodní léčby musí rozhlédnout za nějakou jinou alternativou. Tu jim nabízí i banánové slupky. Stačí každý večer kousek upevnit leukoplastí nebo obvazem na bradavici a nechat do rána účinkovat. Ideální by bylo ho tam nechat i přes den, ale většinou se nám tam neudrží. Bradavice by měla zmizet během dvou až tří týdnů.

Chráníme oči

V dnešní době má stále více lidí problémy se zrakem. Dá se dokonce říci, že se jedná o jistý civilizační problém, protože ho namáháme mnohem více než naši předkové. A protože zrak je pro nás nejdůležitější smysl, kterým vnímáme většinu okolních vjemů, musíme oči co nejvíc chránit. Samozřejmě nejvýznamnější roli hrají naše návyky a délka času, jakou trávíme u aktivit namáhajících zrak, ale nemalý význam má i správně vyladěná dieta nebo výběr potravinových doplňků. Oči mimo jiné pomáhá chránit antioxidant lutein. Navíc jeho pravidelný příjem snižuje riziko výskytu šedého zákalu a šerosleposti. Velmi dobrým zdrojem je právě banánová slupka. Jen pozor, většinou ji nemůžeme jíst celou, ale jen vnitřní část, protože vnější část slupky je převážně ošetřena různými chemickými přípravky.

Ošetřujeme pleť

Kosmetický průmysl vydělává obrovské peníze na tisícovkách různých krémů proti vráskám. Doufáme, že chemie udělá z pletí nějaký zázrak a zapomínáme na to, že v laboratořích stejně z velké části využívají různé přírodní extrakty. Tak proč chodit ke kováříčkovi… Samotný banán je součástí nepřeberného množství receptů na domácí pleťové masky a banánové slupky obsahují velké množství antioxidantů, které dokážou zpomalovat stárnutí. Stačí vnitřní částí pravidelně potírat rizikovější místa a nechat pak přibližně půl hodiny působit. Následně banánový nános omyjeme. Podobnou metodu můžeme využít i při problémech se suchou pokožkou, kruhy pod očima a v některých případech působí i proti akné.